Prof. Butterwick-Pawlikowski: Konstytucja 3 maja przygotowywała kraj do wyzwań XIX w.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:46
- Ustawa zasadnicza sprzed 230 lat przyniosła istotne zmiany społeczeństwu i ustrojowi Rzeczypospolitej, przygotowując ją do takiego XIX wieku, który byłby dużo lepszy niż ten, który faktycznie nastąpił - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, autor książki "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
Konstytucja Polski (1791)
Konstytucja Polski (1791)Foto: NAC

Posłuchaj
28:42 Dwójka 3.05.2021 RICHARD BUTTERWICK.mp3 Prof. Richard Butterwick-Pawlikowski o swojej książce "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (Dwójka) 

Konstytucja-3-maja_663_364.jpg
Wojciech Kalwat: Konstytucja 3 maja to wspólne dziedzictwo Polaków i Litwinów

Konstytucja 3 maja 1791 roku zasługuje na znacznie więcej niż kąśliwy tweet czy kawałek kiełbasy z grilla - zwraca uwagę prof. Richard Butterwick-Pawlikowski w swojej najnowszej książce, wydanej właśnie przez Muzeum Historii Polski. I zachęca do uważnego pochylenia się nad tym bezprecedensowym wydarzeniem i językowym majstersztykiem.

- Gdy myślę o kontraście między tym, co znaczył 3 maja w roku 1982 podczas stanu wojennego a tym, co znaczy 3 maja dzisiaj, trudno nie zauważyć, że to święto spowszedniało. Jest to końcówka majówki, a dla polityków okazja do obrzucenia przeciwników obelgą "Targowica!" - przekonywał jednym z najwybitniejszych historyków, specjalizujących się w dziejach Polski i Litwy XVIII wieku.

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"

W książce "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" Richard Butterwick-Pawlikowski przybliża najważniejsze wydarzenia epoki oraz dogłębnie analizuje okoliczności uchwalenia w maju 1791 roku Ustawy rządowej oraz sam dokument. Autor omawia również znaczenie pierwszej w Europie konstytucji dla kolejnych pokoleń, aż po wiek XX.

- Chciałbym odkopać konstytucję z tej symboliki, która jest prawie wyłącznie o niepodległości i suwerenności i docenić ten mądry kompromis, który dał formułę odpowiadającą na wyzwania XIX wieku. Myślę, że losy nie tylko Polaków, ale także Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Łotyszy i Żydów w tej części Europy byłyby znacznie lepsze, na pewno inne niż te, które naprawdę nastąpiły pod caratem, Habsburgami bądź Prusakami - podkreślał wykładowca na Uniwersytecie Londyńskim.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: prof. Richard Butterwick-Pawlikowski (historyk, wykładowca, autor książki "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów")

Data emisji: 3.05.2021

Godzina emisji: 15.30

pg

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - genialna samoograniczająca się rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla ocalenia Ojczyzny". Zobacz serwis specjalny na temat Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 05:51
Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP przygotowało multimedialny serwis specjalny poświęcony Konstytucji 3 maja. Dostępny jest on pod adresem: konstytucja3maja.gov.pl.
rozwiń zwiń