Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień trzeci. "Zdecydowanie najlepszy w tej sesji był Wataru Hisasue"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:55
- Czasami wydawało mi się, że jego interpretacje Chopina są troszkę nazbyt prostoduszne, ale nie zmienia to faktu, że Wataru Hisasue to bardzo dobry, wrażliwy na muzykę i formę pianista - podsumowywał sesję wieczorną trzeciego dnia eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek. Tym razem wśród uczestników nie było nikogo z Polski.
wataru Hisasue
wataru HisasueFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
27:24 Dwójka eliminacje 15.07.2021.mp3 Trzeci dzień eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego, sesja wieczorna - podsumowanie (Dwójka) 
Chelsea Guo 1200.jpg
"Mazurki są trudne w zrozumieniu ich idiomatyczności"

Na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie w środowy wieczór (14.07) zaprezentowało się siedmioro pianistów: Wataru Hisasue, Yifan Hou, Wei-Ting Hsieh, Yun Chih Hsu, Kaoruko Igarashi, Hana Igawa i Grigoris Ioannou.

Ze względu na pandemię XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok. Jego inauguracja zaplanowana jest na 2 października tego roku. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się w poniedziałek 12 lipca w Filharmonii Narodowej i są transmitowane na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina).

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Od 12 lipca, podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań, młodzi artyści prezentują przygotowany przez siebie program w dwóch etapach dziennych: porannym (od godz. 10.00) i wieczornym (od godz. 17.00). Łącznie w eliminacjach, które potrwają do 23 lipca, weźmie udział 152 pianistów z całego świata.

Czytaj także:

Polacy zakwalifikowani do eliminacji (kolejność alfabetyczna): Łukasz Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Mateusz Duda, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota.

Eliminacje poprzedziła gratka dla melomanów - w niedzielę 11 lipca zostały wybrane konkursowe fortepiany

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Leonora Armellini: czekałam na ten moment 11 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 18:49
- Czuję presję związaną z tym, że to mój drugi Konkurs Chopinowski. Bardzo zależało mi jednak na udziale, dojrzałam przez ten czas - mówiła Leonora Armellini po swoim występie w eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Włoszka zainaugurowała przesłuchania młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 1. "Dojrzałość konkurowała z młodzieńczością"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:36
W poniedziałek (12.07) rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W sesji porannej wzięło udział dwóch Polaków: Łukasz Byrdy i Andrzej Wierciński, a także Leonora Armellini, Eric Guo, Luigi Carroccia i Kai-Min Chang. Ich występy w specjalnej audycji podsumował na antenie Dwójki Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I dzień eliminacji - sesja wieczorna."Pianiści zaskakująco dobrze poradzili sobie z Chopinowskimi Mazurkami"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 10:00
- Mazurki okazały się tymi punktami programu, które właściwie u wszystkich występujących tego wieczoru budziły co najmniej ciepłe uczucia - tak Andrzej Sułek relacjonował wykonania pianistów, którzy zagrali podczas sesji wieczornej pierwszego dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń