Dzień 3. "Leonora Armellini wróciła w wielkim stylu"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:39
- W jej przypadku to wejrzenie analityczne, czy coś się mniej czy bardziej udało, schodzi na drugi plan. Nie twierdzę, że to jest nieważne, jak starannie wykonuje się Chopinowski tekst, ale jest taki poziom wykonawstwa, artyzmu, który powoduje, że człowiek zaczyna "kupować" w całości tę kreację, tę propozycję artystyczną - mówił o wtorkowym (5.10) występie Włoszki Leonory Armellini w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
Leonora Armellini
Leonora ArmelliniFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Trwa wielkie święto pianistyki - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Za nami poranna sesja trzeciego dnia przesłuchań I etapu, w której zaprezentowało się dziewięcioro pianistów: Zi Xu, Yuanfan Yang, Anastasia Yasko, Andrey Zenin, Boao Zhang, Yilan Zhao, Ziji Zoe Zhao, Piotr Alexewicz i Leonora ArmelliniWystęp tej ostatniej zrobił duże wrażenie na obecnych w Filharmonii Narodowej dziennikarzach Programu 2 Polskiego Radia.

Poranna sesja 5.10:

[YouTube NIFC]

- Kiedy słuchałem jej grania, myślałem też o wieloznaczności słowa "talent"; o tej umiejętności słyszenia polifonii. Bo to nie jest tylko świadomość iluś tam głosów. Mieliśmy z tym zresztą dzisiaj do czynienia, pojawiały się różne problemy z polifonią. A to jest także umiejętność tego, co się potocznie nazywa podzielnością uwagi. W przypadku wykonania utworu muzycznego tych warstw może być bardzo wiele i trzeba w sobie w tej przestrzeni intelektualnej stworzyć ileś takich pokojów, w których toczy się ta muzyczna akcja. Leonora Armellini robi to w sposób fantastyczny - podkreślał Andrzej Sułek.


Posłuchaj
37:24 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie 1 5.10.2021.mp3 Klaudia Baranowska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski podsumowują poranną sesję trzeciego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

23:27 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie 2 5.10.2021.mp3 Klaudia Baranowska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski podsumowują poranną sesję trzeciego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)  

Piotr Alexewicz po swoim pierwszym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

29-letnią Włoszkę, dla której jest to drugi występ na Konkursie Chopinowskim po 10 latach przerwy, chwalił także Marcin Majchrowski. - Grała z wielkim rozmachem właściwie od początku nokturnu, który był emocjonalnie bardzo rozpięty. Troszeczkę może nawet brakowało mi tej liryki, onirycznego nastroju, ale Leonora Armellini zrekompensowała to Scherzem E-dur, jego środkową częścią - stwierdził.

Szczególne uznanie w oczach naszych dziennikarzy pianistka zdobyła za Etiudę cis-moll. - Była bliska moich wyobrażeń. Bliska tego ideału, który poszukuję nie tylko na konkursie, ale w ogóle w wykonaniu tego utworu. Jest on piekielnie trudny, chociaż nadużywany w pedagogice, natomiast Leonora Armellini zrobiła z tego naprawdę cacko - ocenił Marcin Majchrowski.

Posłuchaj
05:31 Dwójka Konkurs Chopinowski 5.10.2021 stroiciele.mp3 Rozmowa ze stroicielami fortepianów na XVIII Konkursie Chopinowskim (Dwójka) 

W Jury XVIII Konkursu Chopinowskiego zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

***

Prowadzenie: Klaudia BaranowskaMarcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 5.10.2021

Godzina emisji: 11.55 i 14.55

Sponsor Sponsor
pg
Czytaj także

Dzień 2. "Występ Talona Smitha przyprawił mnie o ciarki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:26
- Po raz pierwszy wysłuchałem dzisiaj pianisty, który spowodował te ciarki, które przechodzą po grzbiecie, gdy dzieje się coś niezwykłego - mówił o poniedziałkowym (4.10) występie Amerykanina Talona Smitha w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 2. "Marcina Wieczorka trochę poniosły emocje"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 22:00
 - Marcin Wieczorek to jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Dziś w świetnym nastroju wkroczył na estradę, niemal na nią wbiegł i z marszu grał kolejne utwory - tak Róża Światczyńska oceniła występ polskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń