Dwójkowi eksperci zgadzają się z wynikami I etapu, choć nie bez zastrzeżeń

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:21
- Ja mam dwie takie osoby, które zaznaczyłem na czerwono i uważałem, że stanowczo powinny znaleźć się w II etapie. Co do reszty natomiast raczej się zgadzałem z tym, co wskazali jurorzy - mówił Andrzej Sułek o ogłoszonych w czwartek (7.10) wynikach I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.  
Obrady jury XVIII Konkursu Chopinowskiego przed ogłoszeniem wyników I etapu
Obrady jury XVIII Konkursu Chopinowskiego przed ogłoszeniem wyników I etapuFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Od 3 października 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. Decyzją jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w rywalizacji pozostało 45 uczestników z 14 krajów, w tym 9 Polaków. 

Zobacz ogłoszenie wyników I etapu:

[YouTube NIFC]

- Nie widzę tu jakichś spektakularnych braków, chociaż kilkoro pianistów, których typowałem na swojej prywatnej liście, nie znalazło się w II etapie. Zawsze jest tak, że przewodniczący czy przewodnicząca jury wygłasza rodzaj oświadczenia przed ogłoszeniem werdyktu i padają tam zapewnienia o tym, że to są znakomici pianiści, którzy z różnych względów właśnie w tym momencie nie będą dalej grali, ale będą mogli kontynuować swoją własną drogę artystyczną. W wypowiedzi prof. Katarzyny Popowej-Zydroń to też się znalazło. Tradycji stało się więc zadość - zauważył Marcin Majchrowski.

Artur Szklener 1200.jpg
Artur Szklener: poziom Konkursu Chopinowskiego jest niezwykle wysoki
Posłuchaj
119:43 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie I etapu 1 8.10.2021.mp3 Andrzej Sułek, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski podsumowują I etap XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

170:39 Dwójka Konkurs Chopinowski podsumowanie I etapu 2 8.10.2021.mp3 Andrzej Sułek, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski podsumowują I etap XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)  

45 uczestników w II etapie to o 5 osób więcej, niż zwyczajowo zakłada regulamin Konkursu Chopinowskiego. - Ta lista w znakomitej większości pokrywa się z listą, którą stworzyłam sobie na własny użytek. Bardzo się z tego cieszę. Skoro jednak lista pianistów dopuszczonych do II etapu została poszerzona o 5 nazwisk, to tym bardziej dojmujący wydaje mi się, mimo wszystko, brak w tej grupie kilku osób, na które bardzo liczyłam. Chciałam ich posłuchać raz jeszcze, może nawet i w III etapie - wyznała Róża Światczyńska.

Artur Szklener o wynikach I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Andrzej Sułek zwrócił uwagę, że liczba uczestników zakwalifikowanych do II etapu najwyraźniej wywołała dyskusję wśród jurorów. Stąd na liście uczestników tej fazy konkursu znalazło się nie 40, ale 45 nazwisk.

- Regulamin tak naprawdę nie przewiduje dyskusji w I, II i III etapie. Dopiero przy ostatecznym rozdziale miejsc finałowych jurorzy mają prawo zabierać głos odnośnie do konkretnych nazwisk, więc tutaj też na pewno takiej dyskusji nie było. Natomiast skoro ogłoszenie werdyktu jury się opóźniało, to prawdopodobnie otrzymali tę pierwszą listę 40 dopuszczonych, okazało się, że różnice punktowe są minimalne i że może byłoby nadmierną surowością skreślać tych kilka osób. W każdym razie stwarza to pewną konieczność zastanowienia się, na ile jeszcze można tę granicę przesunąć - przekonywała dziennikarka muzyczna PR2.

Katarzyna Popowa-Zydroń 1200.jpg
Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego. "Pod koniec napięcie było już bardzo wysokie"

Posłuchaj
02:45 Dwójka Konkurs Chopinowski 8.10.2021 popowa.mp3 Przewodnicząca jury XVIII Konkursu Chopinowskiego prof. Katarzyna Popowa-Zydroń o wynikach I etapu (Dwójka) 

Pełna lista uczestników II etapu:

 1. Piotr Alexewicz, Polska
 2. Leonora Armellini, Włochy
 3. J J Jun Li Bui, Kanada
 4. Michelle Candotti, Włochy
 5. Kai-Min Chang, Chińskie Tajpej
 6. Xuehong Chen, Chiny
 7. Hyounglok Choi, Korea Południowa
 8. Federico Gad Crema, Włochy
 9. Alberto Ferro, Włochy
 10. Yasuko Furumi, Japonia
 11. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
 12. Avery Gagliano, Stany Zjednoczone
 13. Martin Garcia Garcia, Hiszpania
 14. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
 15. Wei-Ting Hsieh, Chińskie Tajpej
 16. Adam Kałduński, Polska
 17. Nikolay Khozyainov, Rosja
 18. Su Yeon Kim, Korea Południowa
 19. Aimi Kobayashi, Japonia
 20. Mateusz Krzyżowski, Polska
 21. Jakub Kuszlik, Polska
 22. Shushi Kyomasu, Japonia
 23. Hyuk Lee, Korea Południowa
 24. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
 25. Arsenii Mun, Rosja
 26. Szymon Nehring, Polska
 27. Viet Trung Nguyen, Wietnam/Polska
 28. Georgijs Osokins, Łotwa
 29. Evren Ozel, Stany Zjednoczone
 30. Kamil Pacholec, Polska
 31. Hao Rao, Chiny
 32. Sohgo Sawada, Japonia
 33. Aristo Sham, Chiny/Hong Kong
 34. Miyu Shindo, Japonia
 35. Talon Smith, Stany Zjednoczone
 36. Kyohei Sorita, Japonia
 37. Szuyu Su, Chińskie Tajpej
 38. Hayato Sumino, Japonia
 39. Yutong Sun, Chiny
 40. Tomoharu Ushida, Japonia
 41. Marcin Wieczorek, Polska
 42. Andrzej Wierciński, Polska
 43. Yuchong Wu, Chiny
 44. Lingfei (Stephan) Xie, Kanada/Chiny
 45. Zi Xu, Chiny

Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń o wynikach I etapu:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

II etap XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 9 października i potrwa do 12 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać w sesji porannej w godz. 10.00-15.00 oraz wieczornej w godz. 17.00-21.30. Tym razem pianiści będą musieli zagrać trwający ok. 30-40 min recital, z wybranymi m.in. walcem i polonezem.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

***

Prowadzenie: Andrzej SułekRóża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 10.00

Sponsorzy Sponsorzy

pg

Czytaj także

Piotr Alexewicz: występ na Konkursie Chopinowskim to metafizyczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:36
- To jest tak ogromne wydarzenie, że już samo uczestnictwo w nim jest niesamowitym przeżyciem. Są tak olbrzymie emocje, że właściwie nie pamiętam, co się na tej scenie wydarzyło - mówił Piotr Alexewicz po swoim występie w 1. etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eva Gevorgyan: koncerty chopinowskie należą do moich ulubionych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:22
- Stresujący był dla mnie występ przed polską publicznością, która tak wielu wykonawców muzyki Chopina już słyszała - powiedziała po występie w I etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego Eva Gevorgyan, rosyjska pianistka, uczennica Natalii Trull w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy wyniki I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 21:56
W czwartkowy wieczór (7.10) poznaliśmy nazwiska 45 pianistów, którzy zakwalifikowali się do II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również 9 Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń