Agnieszka Budzińska-Bennett: wchodzę w dialog ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 17:05
- W przypadku tłumaczenia muzyki bardzo dawnej pole do spekulacji jest ogromne, musimy wiele luk wypełnić. Jestem wdzięczna, że słuchacze ufają nam. Chcą też wiedzieć, a mój ulubiony rodzaj słuchacza to ten, który szuka - mówiła w Dwójce wokalistka, instrumentalistka, badaczka muzyki średniowiecza i renesansu Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka i liderka międzynarodowego zespołu Peregrina.   
Agnieszka Budzińska-Bennett
Agnieszka Budzińska-BennettFoto: mat. prasowe/Actus Humanus

Z artystką spotkaliśmy się w bardzo pracowitym dla niej czasie, tuż po występach na festiwalach Misteria Paschalia i Actus Humanus Resurrectio, w momencie, gdy premierę ma czwarty już album "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" Mikołaja Gomółki - wieloczęściowe wydawnictwo, które powstaje z inicjatywy Programu 2 Polskiego Radia.

- Jestem wdzięczna pani Małgosi Małaszko, że mi ten projekt powierzyła. To dziesięć płyt, w tym roku wszystkie się ukażą. Obecnie na rynku mamy osiem części - zaznaczyła śpiewaczka.

Gomółka o stracie

Wiele spośród kompozycji Mikołaja Gomółki do psalmów w tłumaczeniu-parafrazie Jana Kochanowskiego opowiada o doświadczeniu straty. - Tegoroczny Wielki Tydzień myślę, że był głębszy niż zwykle: cisza i zaduma, smutek i strata - mówiła artystka. - W tym czasie jestem w stanie śpiewać tylko lamenty. Nie wyobrażam sobie teraz koncertów z muzyką o wiele weselszą. Oczywiście musimy nieść nadzieję muzyką rezurekcyjną, to prawda, mnie jednak trudno byłoby ją wykonywać, kiedy jest tyle strat i tyle bólu wokół.

Mikołaj Gomółka - Melodie na psałterz polski, vol. 7 & 8 >>>>

- Tym psalmom trzeba poświęcić wiele czasu. Wtedy życie każdego z tekstów umuzycznionych przez Gomółkę zaczyna tętnić - opowiadała nasza rozmówczyni. - Mimo że są to utwory o stracie, o bezdennej rozpaczy, wołaniu o pomoc. Im więcej czasu im poświęcimy, tym bardziej zaczynają przemawiać.

Amok psalmodyczny

Artystka opowiadała także o wpadaniu w "amok psalmodyczny", który pozwala wejść bardzo głęboko w wykonywane utwory. - Te melodie, frazy pozostają w głowie, w uszach, dźwięczą w nocy, budzą nad ranem - mówiła Agnieszka Budzińska-Bennett. - Musimy dotknąć własnej emocjonalności, wyobrazić sobie jak ją przekazać, by była czytelna dla dzisiejszego słuchacza.


Posłuchaj
53:14 Audycja specjalna Bennett 17 kwiecień 2022 16_00_26.mp3 Wielkanocna rozmowa z Agnieszką Budzińską-Bennett (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

[YouTube: Agnieszka Budzinska-Bennett – temat/Kleszczmy rękoma (Ps. 47)]

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Budzińska-Bennett (śpiewaczka, pianistka i muzykolog)

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 16.00

uk


Czytaj także

Arte dei Suonatori zaprasza do wielkosobotniej refleksji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 11:10
- Mam wrażenie, że udało nam się ułożyć specjalny program, który oddaje przeżycia, z jakimi wiąże się Wielki Piątek i Wielka Sobota - gościem "Poranka Dwójki" był Aureliusz Goliński, skrzypek i założyciel orkiestry Arte dei Suonatori. Koncert tego znakomitego zespołu muzyki dawnej usłyszymy w Wielką Sobotę (16.04) podczas "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Gomółka na otwarcie Festiwalu Misteria Paschalia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 16:45
- Psalmy Gomółki na początku wydają się do siebie bardzo podobne – mieliśmy do czynienia z ponad 150 utworami – ale za każdym razem znajdujemy w nich coś nowego, prawie egzotycznego na forum europejskiej muzyki renesansowej - zaznaczyła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, pianistka i muzykolog, pod kierunkiem której odbędzie się koncert otwierający Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie.
rozwiń zwiń