Znamy zwycięzców XVI Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:10
Zdobywczynią I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego została Hina Maeda (Japonia). Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova (Kazachstan), a trzecie Qingzhu Weng (Chiny). 
Hina Maeda podczas finałowe występu w 16. Konkursie Wieniawskiego
Hina Maeda podczas finałowe występu w 16. Konkursie WieniawskiegoFoto: L.Zadoń_Fresh Frame/materiały pras.

"Jesteśmy przekonani, że poniesiecie w świat piękno muzyki Wieniawskiego i rozsławicie polską kulturę i nasze miasto. W 1854 roku Henryk Wieniawski podarował stolicy Wielkopolski «Souvenir de Posen» – myślę, że każdy z was zapisał w tych dniach swoje pozdrowienie z Poznania" – takie słowa skierowała prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Alina Kurczewska do laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego przed poznaniem wyników.

Więcej o laureatce I nagrody przeczytasz tutaj >>>

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczął się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Od 8 października 31 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z całego świata, współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnych etapów Konkursu.

W I etapie zmagań uczestnicy zaprezentowali się w szerokim repertuarze - od sonat i partit Bacha, przez sonatę Beethovena, kaprysy Paganiniego, po kompozycje patrona konkursu, Henryka Wieniawskiego. W dniach 12-16.10 odbył się II etap rywalizacji. Najpierw, przez dwa dni, uczestnicy zaprezentowali się w recitalach z akompaniamentem fortepianu, podczas których zagrali m.in. sonaty skrzypcowe i utwory Karola Szymanowskiego.

Natomiast w drugiej części II etapu wykonywali Sinfonię Concertante Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz i altowiolistami: Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim.

W programie przesłuchań III etapu znalazły się: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 L. van Beethovena, I Koncert skrzypcowy fis-moll, op. 14 oraz II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77 J. Brahmsa. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Jury w składzie: Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący, Agnieszka Duczmal, Barnabás Kelemen, René Koering, Grzegorz Kotów, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Miguel da Silva, Jian Wang, Christopher Warren-Green przyznało następujące nagrody:

I nagroda - Hina Maeda (Japonia)

II nagroda - Meruert Karmenova (Kazachstan)

III nagroda - Qingzhu Weng (Chiny)

Hina Maeda odbiera gratulacje od jury Hina Maeda odbiera gratulacje od jury

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je pozostali finaliści: Hana Chang, Jane Hyeonjin Cho i Dayoon You.

Pula nagród w konkursie wynosi 115 tysięcy euro, z czego 50 tysięcy otrzymuje zdobywca pierwszego miejsca, 30 tysięcy – zdobywca drugiego miejsca, a 20 tysięcy – zdobywca trzeciego miejsca. Wyróżnienia wiążą się z nagrodami w wysokości 5 tysięcy euro.

Ogłoszenie wyników:

[YouTube Wieniawski Society]

Tegoroczne występy młodych artystów można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.

W piątek (21.10) o godz. 19.00 rozpoczął się koncert galowy. Transmisja na antenie Dwójki i w formie wideo na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia.

Podczas gali wręczone zostały nagrody specjalne i pozaregulaminowe:

Nagroda Specjalna Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego: Hina Maeda

Nagroda Specjalna Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego w wysokości 6000 euro: Hina Maeda (Japonia)

Nagroda Specjalna im. Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego w wysokości 3000 euro ufundowana przez Christine Jezior: Meruert Karmenova (Kazachstan)

Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie sonaty w wysokości 2000 euro ufundowana przez Kaję Danczowską: Hina Maeda (Japonia)

Nagroda dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę w wysokości 5000 euro ufundowana przez Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – Kancelarię Radców Prawnych i Adwokatów: Wojciech Niedziółka (Polska)

Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu Johannesa Brahmsa w wysokości 2000 euro ufundowana przez INCODE Sp. z o. o.: Hina Maeda (Japonia)

Nagroda dla najlepszego uczestnika zagranicznego niezakwalifikowanego do II etapu o wartości 1000 zł ufundowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne: Sueye Park (Korea Południowa)

III nagroda 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego o wartości 20 000 euro: Qingzhu Weng (Chiny)

II nagroda 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego o wartości 30 000 euro: Meruert Karmenova (Kazachstan)

I nagroda 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego o wartości 50 000 euro: Hina Maeda (Japonia)


Laureaci 16. Konkursu Wieniawskiego Laureaci 16. Konkursu Wieniawskiego

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, wówczas inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, a organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbędzie się po sześcioletniej przerwie.

kor

Czytaj także

Przed Konkursem Wieniawskiego. "Pod względem organizacyjnym było wyjątkowo"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 19:15
- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń