Maciej Jastrzębski: samemu w radiu nic nie da się osiągnąć. To praca zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 18:00
- Na początku swojej pracy zawodowej myślałem, że radio jest najlepszym środkiem dla osób, które chcą w ciszy i spokoju, bez narzucania jakiegoś planu reżyserskiego, bez montażystów i dźwiękowców poradzić sobie same. Tak naprawdę jednak to jest praca zespołowa - mówił w Dwójce Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia i tegoroczny laureat Złotego Mikrofonu.
Maciej Jastrzębski został laureatem Złotego Mikrofonu 2022
Maciej Jastrzębski został laureatem Złotego Mikrofonu 2022Foto: Cezary Piwowarski/PR

Nagroda za profesjonalizm i ciężką pracę

Najważniejszą nagrodę dziennikarską Polskiego Radia Maciej Jastrzębski otrzymał "za wyróżniający go profesjonalizm, dociekliwość i dziennikarską inicjatywę, za wybitną znajomość tematyki wschodniej oraz zgromadzenie bezcennego dźwiękowego archiwum dotyczącego historii Polski".

- Tak naprawdę bez słuchaczy nie udałoby się nam zdobyć żadnej nagrody ani osiągnąć niczego w tej pracy. Jesteśmy po prostu dla Państwa. Nie jest to też z mojej strony kokieteria, że bez kolegów ze wszystkich anten, z którymi się łączę, z którymi pracuję, z którymi rozmawiam nie byłoby mojego Złotego Mikrofonu. Samemu w radiu nic się nie da osiągnąć - przekonywał gość audycji.

Polskie ślady na Wschodzie

Wiele nagrań w dorobku znakomitego dziennikarza to rozmowy z Polakami mieszkającymi na Wschodzie, w których wypowiedziach słychać tęsknotę za krajem.

- W mojej pamięci chyba do końca życia pozostaną panie, z którymi miałem okazję rozmawiać, kiedy pracowałem na Białorusi. Mając po kilka lat, przeżyły deportacje w głąb Rosji. Ze szczegółami opowiadały mi o tym, jak Sowieci weszli do ich domów na Grodzieńszczyźnie i jak wsadzali ich do wagonów kolejowych - wspominał niegdyś na antenie Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.

Bohaterki materiału opowiadały Maciejowi Jastrzębskiemu o tym, "co przeżyły, tułając się od jednego łagru do drugiego, rozdzielone od rodziców". - Taka była polityka sowiecka, by dzieci nie przebywały w tym samym miejscu co rodzice. To samo dzisiaj dzieje się na terytorium Ukrainy, gdzie dzieci są odbierane rodzicom po to, by je rusycyzować. Wtedy sowietyzacja była bardzo na czasie, jeśli chodzi o pomysły Stalina na rozbicie narodów, które Związek Sowiecki podbijał - wyjaśniał korespondent.


Posłuchaj
28:46 Dwójka jastrzębski 2.05.2023.mp3 Polskie ślady na Wschodzie. Spotkanie z Maciejem Jastrzębskim (Audycja specjalna/Dwójka) 

***

Audycja specjalna

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia, laureat Złotego Mikrofonu)

Data emisji: 2.05.2023

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Maciej Jastrzębski laureatem Złotego Mikrofonu. Uhonorowany za reportaże o Polakach na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 11:30
Maciej Jastrzębski - wieloletni korespondent Polskiego Radia - został laureatem Złotego Mikrofonu. Tę najważniejszą nagrodę Polskiego Radia otrzymał "za wyróżniający go profesjonalizm, dociekliwość i dziennikarską inicjatywę, za wybitną znajomość tematyki wschodniej oraz zgromadzenie bezcennego dźwiękowego archiwum dotyczącego historii Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka urodzona i mieszkająca na Syberii. Reportaż "Babcia Franciszka" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 09:40
W reportażu Macieja Jastrzębskiego przedstawiamy opowieść o Polce urodzonej i mieszkającej na Syberii. Franciszka Janaszek całe życie spędziła w Wierszynie, w polskiej wsi leżącej w obwodzie irkuckim. 
rozwiń zwiń