III Konkurs Muzyki Polskiej - ruszyły przesłuchania finałowe

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 22:00
W Rzeszowie trwa III Konkurs Muzyki Polskiej. W piątek (7.07) rozpoczęły się finałowe przesłuchania zespołów kameralnych i pianistów (konkurs odbywa się w tych dwóch kategoriach).
Uczestnicy III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie
Uczestnicy III Konkursu Muzyki Polskiej w RzeszowieFoto: Wojciech Grzędziński/NIMiT

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie trwa od 2 do 9 lipca. Biorą w nim udział pianiści i zespoły kameralne z 9 krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentują ponad 250 utworów.

Wyniki I etapu zostały ogłoszone we wtorek 4 lipca, a podsumowaliśmy je w specjalnej audycji na antenie Dwójki. 13 pianistów i 15 zespołów kameralnych zakwalifikowało się do II etapu Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Pierwszy dzień przesłuchań w specjalnej audycji na antenie Dwójki podsumowali Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski. Dalsza część tego etapu konkursu została przeprowadzona w czwartek (6.07).

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma się przyczynić do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Konkurs jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.

***

Audycja specjalna

Prowadzili: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 7.07.2023

Godz. emisji: 21.00

pg

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. "Za każdy razem odkrywamy jakiś ciekawy utwór"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 18:25
- Nasz konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna. Staramy się pokazać, jak wygląda polska muzyka między końcem XVII wieku, jeszcze przed Chopinem, a okresem współczesnym. Mamy tu, jak wiadomo, bardzo mocne karty, ale może nie są one jeszcze dostatecznie znane - mówił w Dwójce o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Zalejski: III Konkurs Muzyki Polskiej to poszukiwanie własnej drogi przez artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 11:00
- To konkurs bardzo specyficzny, mocno wyprofilowany. Wytypowaliśmy około 60 kompozytorów, których utwory są w pewnym sensie polecane uczestnikom, ale dopuszczamy również te przez nich wybrane. Zespół lub pianista może szukać dla siebie nowego programu, będziemy doceniali dobór repertuaru - mówił w Dwójce skrzypek Paweł Zalejski o konkursowych zmaganiach podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Konkurs Muzyki Polskiej - podsumowanie I etapu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 22:05
- To była wyjątkowo udana sesja w kategorii zespołów kameralnych, ponieważ wszyscy jej uczestnicy przeszli do II etapu - mówił Marcin Majchrowski. - We wtorek jako pierwszy wśród pianistów wystąpił Krzysztof Kozłowski, jego repertuar obejmował muzykę Elsnera, Moszkowskiego, Melcera i Kisielewskiego. To zdecydowanie jeden z moich faworytów - stwierdził Andrzej Sułek. Dziennikarze Dwójki podsumowali przesłuchania I etapu Konkursu Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń