X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwa balety Igora Strawińskiego, jedna historia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 16:34
W audycji wysłuchaliśmy reportażu z przygotowań do premiery spektaklu w Operze Wrocławskiej.
Audio
  • Reportaż z przygotowań do premiery spektaklu "Gra w karty"/"Święto wiosny" w Operze Wrocławskiej (Przed premierą/Dwójka)
Plakat spektaklu
Plakat spektakluFoto: materiały prom.

Balety "Gra w karty" i "Święto wiosny" Igora Strawińskiego, mimo różnej treści, łączy jedna historia. Oba dzieła podczas swoich premier poniosły fiasko. Mimo nienajlepszego przyjęcia, przetrwały próbę one czasu, a "Święto wiosny" zostało uznane za jedno z największych arcydzieł muzyki baletowej.

Według oryginalnego libretta "Gra w karty" to metaforyczna opowieść o przewrotności życia, w którym nawet najsilniejsi mogą zostać pokonani przez słabsze jednostki. "Święto wiosny" z kolei oryginalnie czerpie z legend o pogańskich wierzeniach Rusi. Jednocześnie balet Strawińskiego okazał się jednym z tych dzieł, które zmieniły bieg historii muzyki i tańca.

Twórcy wrocławskiej premiery odchodzą od oryginalnych fabuł, przeszczepiając muzykę Strawińskiego na grunt współczesnych i uniwersalnych płaszczyzn, podejmując dialog z wymagającą partyturą oraz historią tych dzieł. Dla tancerzy zespołu baletowego Opery Wrocławskiej będzie to możliwość zaprezentowania się widowni w dwóch zupełnie odmiennych estetykach.

Premiera spektaklu 27 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku (cykl "Przed premierą"

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 22.00

materiały prom./pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Fredriana" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 07:00
W audycji wysłuchaliśmy relacji z prób do spektaklu baletowego opartego na dwóch komediach Aleksandra Fredry z muzyką Stanisława Moniuszki, którego premiera odbędzie się 6 kwietnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Hop: wyzwaniem było zestawienie Moniuszki z Fredrą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 14:00
- Musiałam znaleźć sposób, jak połączyć dramaturgicznie "Męża i żonę" Fredry i muzycznie "Na kwaterze" Moniuszki – tłumaczyła Anna Hop, choreografka i reżyserka jednego z dwóch baletów, które złożą się na "Fredrianę", nowy spektakl Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
rozwiń zwiń