Radiowa sztuka w najlepszym wydaniu. Dwójka na festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2025 14:00
"Dwa Teatry" to Festiwal Polskiego Radia, pełen słuchowisk na żywo, wideoprojekcji, premierowych spektakli z gwiazdami i cyfrowych wizualizacji – prawdziwa uczta dla fanów teatru! Do świętowania tego wyjątkowego wydarzenia dołączył też Program 2 Polskiego Radia, który relacjonował festiwalowe emocje w specjalnej audycji "Dwójka na miejscu".
Trzy słuchowiska na żywo zaprezentuje w Sopocie Teatr Polskiego Radia. To jedna z atrakcji rozpoczynającego się 24. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry.
Trzy słuchowiska na żywo zaprezentuje w Sopocie Teatr Polskiego Radia. To jedna z atrakcji rozpoczynającego się 24. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.Foto: Polskie Radio/ Sebastian Gołos

Posłuchaj relacji na podcasty.polskieradio.pl >>>

Sopot zamienił się w teatralne centrum kraju. Na XXIV Festiwalu Dwa Teatry Polskie Radio przygotowało prawdziwie multimedialną ofertę: słuchowiska na żywo z kamerami, projekcje wideo, premierowe spektakle z udziałem gwiazd i cyfrowe wizualizacje. Radiowa Dwójka również wkroczyła na festiwalowy plac: w specjalnej audycji "Dwójka na miejscu" usłyszeliśmy relacje na żywo z wydarzeń oraz rozmowy z aktorami i twórcami.

Czytaj też:

Radio jako laboratorium emocji

Jednym z twórców, z którymi rozmawialiśmy, był Michał Zdunik – reżyser słuchowisk, dramatopisarz, muzyk. W rozmowie opowiadał o pracy nad "Kanałem", zgłoszonym do konkursu Dwóch Teatrów. To opowieść o dramatycznych wydarzeniach, które działy się w ostatnich dniach powstania warszawskiego

Jak podkreślił, kiedy tworzy, interesują go historie graniczne – te, w których bohaterowie stają twarzą w twarz z czymś ostatecznym: niebezpieczeństwem, stratą, śmiercią. Właśnie dlatego wybiera teksty, które stwarzają przestrzeń dla takich konfrontacji. – I w "Kanale", ale też w "Głosach ciemności" czy w "Matka odchodzi", są takie sytuacje graniczne, kiedy bohaterowie są postawieni w ostatecznej sytuacji i muszą się z tym zmierzyć. I radio może być bardzo ciekawym laboratorium takich postaw – mówił.

Słuchowisko jak partytura

Dla Michała Zdunika radio to nie tylko przestrzeń narracji – to przestrzeń kompozycji. Jako muzyk traktuje słuchowisko jak partyturę, w której każdy element ma swój rytm i brzmienie: głos aktora, dźwięk przedmiotu, cisza. – Tworzenie słuchowiska to jest de facto tworzenie całej muzyki, bo głosy, przedmioty i rekwizyty też mają rytm. Staram się, by to wszystko razem działało – mówił.

Jak jednak zaznaczył, pracę nad słuchowiskiem zaczyna od dialogu. To dla niego punkt wyjścia. Dopiero potem zaczyna się właściwa kompozycja. – Ważny jest rytm scen, budowanie kontrapunktu, sceny luźne i pełne napięcia, żeby to układało się w dynamiczną całość. Często okazuje się, że musimy przestawić sceny, bo nie działają i jedna musi grać z drugą w zupełnie innej kolejności – tłumaczył Michał Zdunik.

>>> Dwójka na Festiwalu "Dwa Teaty"

W plenerowym studiu "Dwójki na miejscu" gościliśmy również Agnieszkę Wołowicz, kustoszkę Muzeum Sopotu, poetę Tomasza Dąbrowskiego, a także reżysera Macieja Wojtyszkę. Słuchaliśmy też opowieści Jerzego Radziwiłowicza i Anny Dymnej – laureatów Wielkiej Nagrody.

***

16 słuchowisk i 17 spektakli na Festiwalu "Dwa Teatry" 2025

W ramach festiwalu Dwa Teatry prezentowanych jest 16 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych, które swoje premiery miały w 2024 roku. Odbywają się także słuchowiska "na żywo", spotkania z twórcami i aktorami, pokazy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Polskie Radio zaprasza również na plenerowe audycje specjalne prosto z Sopotu.

Czytaj także:

 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Małgorzata SzymankiewiczKatarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 28.06.2025

Godz. emisji: 15.00

Czytaj także

Dwójka na Festiwalu "Dwa Teatry" 2025

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2025 14:58
Słuchowiska na żywo, projekcje wideo, premierowe spektakle z udziałem gwiazd i cyfrowe wizualizacje - takie atrakcje dla miłośników teatru przygotowało Polskie Radio na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry" 2025. W obchody wielkie święta kultur włącza się także Program 2 Polskie Radia. Co przygotowano? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dom na kościach" i "Podróż na księżyc". Radiowe role laureatów Wielkiej Nagrody festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2025 10:13
Festiwal "Dwa Teatry" to miejsce, gdzie spotykają się najwybitniejsze głosy teatru radiowego. Program Drugi transmituje dwa wyjątkowe słuchowiska z udziałem laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu – Anny Dymnej i Jerzego Radziwiłowicza. "Dom na kościach" Andrzeja Mularczyka to pełna napięcia opowieść o domu, zbudowanym na szczątkach dawnych mieszkańców, i duchu niemieckiego kompozytora, który nie daje o sobie zapomnieć. Z kolei "Podróż na księżyc" Moniki Milewskiej przenosi nas do epoki narodzin kina, gdzie na paryskiej stacji spotykają się ikony filmowej magii. Dwa słuchowiska, dwie wybitne kreacje, które potwierdzają siłę i różnorodność teatru radiowego.
rozwiń zwiń