Polskie Radio
Section05

Jerzy Radziwiłowicz

Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2025

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Statuetka wręczana jest od 2006 roku. Do tej pory otrzymało ją 30 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz to kolejni z najlepszych.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Dwa Teatry 2025 Sopot Anna Dymna

Laureaci Wielkiej Nagrody w słuchowiskach radiowej Dwójki

Festiwal "Dwa Teatry" to miejsce, gdzie spotykają się najwybitniejsze głosy teatru radiowego. Program Drugi transmituje dwa wyjątkowe słuchowiska z udziałem laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu – Anny Dymnej i Jerzego Radziwiłowicza. "Dom na kościach" Andrzeja Mularczyka to pełna napięcia opowieść o domu, zbudowanym na szczątkach dawnych mieszkańców, i duchu niemieckiego kompozytora, który nie daje o sobie zapomnieć. Z kolei "Podróż na księżyc" Moniki Milewskiej przenosi nas do epoki narodzin kina, gdzie na paryskiej stacji spotykają się ikony filmowej magii. Dwa słuchowiska, dwie wybitne kreacje, które potwierdzają siłę i różnorodność teatru radiowego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dymna Dwa Teatry Monika Milewska Andrzej Mularczyk

Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" 2025

Anna Dymna i Jerzy Radziwiłowicz zostaną odznaczeni Wielką Nagrodą na Festiwalu "Dwa Teatry" 2025. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej przyznawane jest od 2006 roku. Do tej pory statuetkę otrzymało 30 wybitnych aktorów. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Dwójka TEATR KULTURA SZTUKA Anna Dymna Stary Teatr w Krakowie Maciej Wojtyszko Adam Wojtyszko Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jean Baptiste Poquelin TEATR KULTURA KSIĄŻKA literatura komedia

Jerzy Fedorowicz: u Szekspira jest wszystko o polityce, o mechanizmach władzy

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem będzie Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser i polityk (senator RP), wieloletni dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie, który po latach wraca do aktorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA TEATR Jerzy Fedorowicz Maja Kleczewska Agnieszka Przepiórska Stary Teatr w Krakowie Krzysztof Kieślowski Jerzy Stuhr William Szekspir

Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Czesław Miłosz Aldona Łaniewska-Wołłk Imieniny Jana Kochanowskiego KULTURA Dwójka Pałac Rzeczypospolitej magdalena walach Grażyna Wolszczak Aleksandra Hamkało michał czernecki Adam Michnik Adam Wajrak Katarzyna Kasia

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL Marek Stremecki TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela

"Scena teatralna Trójki" – "Norwid’Elipsa" w Palmową Niedzielę

Przypominamy eksperymentalne słuchowisko, którego premiera odbyła się w 2021 roku – Roku Norwida – podczas Festiwalu Warszawska Jesień oraz na "Scenie teatralnej Trójki". Był to pierwszy w historii trójkowego teatru projekt międzynarodowy. Zostały zrealizowane dwie wersje – polska i francuska dla zagranicznego odbiorcy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik TEATR Cyprian Kamil Norwid Andrzej Seweryn Maria Seweryn KULTURA Wojciech Dorosz Scena Teatralna Trójki

"Szaleństwo we dwoje". Słuchowisko Eugène Ionesco w adaptacji i  reżyserii Pawła Paszty

Napisana w 1962 roku groteskowa komedia Eugène’a Ionesco to dialog małżeński samotnej starszej pary. Ona i on kłócą się. Poprzez - wydawałoby się absurdalne - pojedynki słowne wypełniają swój czas i toczą swoją domową wojnę, która jednocześnie jest ich domową miłością, wszystkim.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko TEATR Eugene Ionesco Jan Kott Ewa Wiśniewska

"W zawieszeniu". Odważny film w trudnych czasach

19 października 1987 roku, pomimo długotrwałego oporu peerelowskich cenzorów, udało się doprowadzić do premiery debiutu fabularnego Waldemara Krzystka pod tytułem "W zawieszeniu". Opowieść o akowcu ukrywającym się w czasach stalinowskich przez 5 lat w piwnicy swojej narzeczonej była pomyślana jako metafora współczesnych twórcom wydarzeń związanych z konspiracją w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Waldemar Krzystek Krystyna Janda stan wojenny stalinizm

"Zabaweczka". Słuchowisko Kamila Banasiaka w reżyserii autora

"Zabaweczka" jest uniwersalną opowieścią o ludzkiej godności i o woli walczenia o nią przez całe życie. W postaci szlachcica Boruwłaskiego możemy ujrzeć wszelkich wykluczonych, nieprzystających do powszechnych oczekiwań ludzi. Czym jest ludzka godność? Czym jest prawo do szczęścia i pełnej niezależności? Na ile się zmienił świat w traktowaniu osób uważanych za nieprzystających do normy? Oto pytania, które stawia nam słuchowisko.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Jerzy Stuhr Mateusz Weber Piotr Kozłowski joanna szczepkowska Justyna Kowalska Aleksandra Justa jarosław gajewski Włodzimierz Press Stefan Knothe Krzysztof Szczepaniak