Romana Dmowskiego wizja niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 15:27
W kolejnym odcinku cyklu "Ku Niepodległej" przypominaliśmy dokonania jednej z najważniejszych postaci polskiej polityki końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Audio
  • Romana Dmowskiego wizja niepodległej Polski (Ku Niepodległej/Dwójka)
Roman Dmowski
Roman DmowskiFoto: Biblioteka Kongresu USA/domena publiczna

brzozowski1200.jpg
Stanisław Brzozowski. Nauczyciel nowoczesnego patriotyzmu

W marcu 1917 roku, jak przypominał w audycji prof. Krzysztof Kawalec, Dmowski przedstawił Brytyjczykom program przyszłego państwa polskiego, a także wizję przebudowy całej Europy Środkowo-wschodniej, której częścią węzłową miała być odbudowana Polska. – Zdumiewające w tym programie jest to, że ta wizja Polski, jeśli chodzi o jej układ terytorialny, przypominała późniejsza II Rzeczpospolitą – mówił gość Dwójki.

Jakie były początki działalności politycznej Romana Dmowskiego? W jakim sensie jego "legalizm był względny"? W audycji mówiliśmy również o zderzeniu dwóch wielkich postaci: Dmowskiego i Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Ku Niepodległej

Prowadzenie: Wacław Holewiński

Goście: prof. Krzysztof Kawalec, prof. Jan Żaryn (historycy)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 14.30

jp/mko

Czytaj także

Stanisław Brzozowski. Nauczyciel nowoczesnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:30
- Brzozowskiego niepokoiło, że Polacy nie dorastają do niepodległej ojczyzny w sensie cywilizacyjnym, na miarę nowoczesnej Europy. Swoim pisarstwem chciał to zmienić - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski o wybitnym prozaiku, filozofie i krytyku literackim Młodej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cerowany mundur i spodnie. "Marszałek był minimalistą"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 16:45
- Marszałek nigdy nie przywiązywał uwagi do warunków materialnych. Był człowiekiem bezdomnym, człowiekiem idei, który pierwszy swój dom znalazł dopiero w Sulejówku – powiedział prof. Grzegorz Nowik.
rozwiń zwiń