X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Brzozowski. Nauczyciel nowoczesnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:30
- Brzozowskiego niepokoiło, że Polacy nie dorastają do niepodległej ojczyzny w sensie cywilizacyjnym, na miarę nowoczesnej Europy. Swoim pisarstwem chciał to zmienić - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski o wybitnym prozaiku, filozofie i krytyku literackim Młodej Polski.
Audio
  • Prof. Maciej Urbanowski o Stanisławie Brzozowskim i jego dziele (Ku niepodległej/Dwójka)
Stanisław Brzozowski
Stanisław BrzozowskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Stanisław Brzozowski, autor powieści "Płomienie", książek filozoficznych, krytycznoliterackich i kulturoznawczych: "Legenda Młodej Polski", "Idee" i "Głosy wśród nocy", zmarł w 1911 roku we Florencji mając zaledwie 33 lata. 7 lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Czy wierzył, że to się wydarzy? – Nie mogło być inaczej, skoro główną cechą jego pisarstwa było wychowanie Polaków do niepodległości. Tej własnej, egzystencjalnej, jak i cywilizacyjnej oraz politycznej – mówił gość audycji.

Brzozowski jest autorem niezwykłego "Pamiętnika" a właściwie dziennika prowadzonego w ostatnich latach życia. W nim właśnie, gdy był już bardzo ciężko chory, napisał: "Boże daj jeszcze żyć, dla Polski". - Jego pisma wypełnione niepokojem o losy ojczyzny były obowiązkową lekturą pokolenia walczącego po I wojnie światowej o niepodległą Polskę. Brzozowski stał się patronem tej formacji – mówił prof. Maciej Urbanowski, autor wydanej właśnie książki "Brzozowski. Nowoczesność'.

Dlaczego Brzozowski z zachwytem pisał o "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego? Jakie zagrożenia dla niepodległościowych aspiracji Polaków widział w rewolucji rosyjskiej? W czym objawiał się jego profetyzm i jakie obowiązki stawiał przed polską inteligencją odpowiedzialną za stan narodowej kultury? O tym wszystkim w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ku Niepodległej

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 14.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Trzebiński. Cudowny 22-latek, którego zabrała wojna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:30
- Jak na tak młodego twórcę zostawił nam po sobie sporo skarbów - podkreślał prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o poecie i publicyście, który został rozstrzelany podczas ulicznej egzekucji w listopadzie 1943 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Wyspiański ożenił się z brzydką chłopką?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:00
– Nie miała żadnej urody ani wykształcenia, a on był jej wierny, nie wdawał się w romanse, zadowalała go rola głowy rodziny – mówiła Iwona Kienzler, autorka książki "W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mirecki-Montwiłł. Socjalista i bojownik o wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 16:00
Bohaterem audycji był jeden z przywódców Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Odważny do szaleństwa, odpowiedzialny za podległych mu ludzi, od najmłodszych lat przekonany, że Polska może wywalczyć niepodległość swoim własnym czynem zbrojnym.
rozwiń zwiń