X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grudzień '70. "Myśliwce miały ogłuszyć robotników"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:00
- Motywacja generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Bolesława Chochy była taka, że lepiej wybić szyby i ludzi oszołomić, niż strzelać i zabijać - o kulisach tragicznych wydarzenie na polskim wybrzeżu w grudniu 1970 roku mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler o przebiegu strajków na wybrzeżu w grudniu 1970 roku (Rzeczypospolite/Dwójka)
Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia drastyczna podwyżka cen żywności. Doszło do zamieszek ulicznych i starć z milicją. Na zdjęciu hasło na bramie Stoczni im. Adolfa Warskiego z żądaniem ukarania winnych masakry robotników na Wybrzeżu
Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia drastyczna podwyżka cen żywności. Doszło do zamieszek ulicznych i starć z milicją. Na zdjęciu hasło na bramie Stoczni im. Adolfa Warskiego z żądaniem ukarania winnych masakry robotników na WybrzeżuFoto: PAP/Andrzej Witusz

14 grudnia na ulice Gdańska wyszli robotnicy tamtejszej stoczni. Pokojowy w pierwszych godzinach protest przeciwko podwyżkom cen mięsa i artykułów spożywczych, wieczorem przerodził się w starcia z milicją. Władze centalne postanowiły stłumić protesty w sposób siłowy. Jednym z pomysłów wysuniętych przez generałów były loty myśliwców nad Gdańskiem. - Samoloty miały lecieć na najniższym możliwym pułapie z szybkością ponaddźwiękową, generując gigantyczny hałas i ogłuszając protestujących - opowiadał prof. Jerzy Eisler. - Pomysł został odrzucony przez I sekretarza Władysława Gomułkę, ze względu na straty materialne w mieście, jakie spowodowałyby takie loty.

Zobacz serwis specjalny "Grudzień '70" >>>

Historyk dodał, że jednocześnie władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. - Określono, że żołnierze strzelają na rozkaz, w oddziałach zwartych, w ściśle określonych miejscach. Natomiast funkcjonariusze MSW otrzymali wolną rękę w użyciu broni, w sytuacjach zagrożenia życia - mówił gość audycji "Rzeczypospolite".

Ostatecznie w czasie strajków, które objęły przede wszystkim Gdynię, Gdańsk, Szczecin i Elbląg zginęło około 40 osób. W audycji prof. Jerzy Eisler naświetlił genezę protestów i wyjaśnił, dlaczego wzrost cen niektórych produktów spowodował aż tak gwałtowne wystąpienia.

Historyk mówił też o przebiegu wydarzeń, których kulminacją był tzw. czarny czwartek. Prof. Eisler odniósł się do niektórych teorii spiskowych i przybliżył okoliczności, w wyniku których Władysław Gomułka po 14 latach stracił władzę w Polsce.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Jerzy Eisler (Instytut Historycznego Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 22.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwudziestu siedmiu "Janków Wiśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 20:00
- Życiorys każdej z tych osób to opowieść równie poruszająca co scenariusz filmu "Czarny czwartek" - opowiadał historyk Piotr Brzeziński o bohaterach książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cele wojny polsko-bolszewickiej były zupełnie asymetryczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 13:00
- To nie była wojna o pograniczne tereny jak konflikty polsko-niemieckie. To była wojna prowadzona ze strony rosyjskiej o najwyższą stawkę - podkreślał prof. Grzegorz Nowik, przypominając najważniejsze punkty polsko-sowieckiego starcia, które apogeum osiągnęło w 1920 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartki żywnościowe a upadek PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:00
W audycji "Rzeczypospolite" zastanowialiśmy się nad skutkami wprowadzenia w Polsce Ludowej systemu reglamentacji towarów.
rozwiń zwiń