Między Stalinem a Hitlerem. Polska w dwudziestoleciu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 09:55
Jakie było niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy było one podobne? Jaką rolę odgrywały w nim stereotypy? Czy ten sposób postrzegania ulegał zmianie na przestrzeni dwóch dziesięcioleci? Porozmawiamy o tym w najbliższej audycji "Rzeczypospolite". Gościem prof. Antoniego Dudka był dr Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w GdańskuFoto: Wojciech Strozyk/REPORTER

Na początku drugiej dekady lipca 1933 roku w Warszawie, zapewne w jakimś ustronnym miejscu, odbyło się tajne spotkanie polskiego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z Karolem Radkiem, polskim Żydem i działaczem bolszewickim, wysłannikiem sowieckiej kompartii. Beck w imieniu marszałka Józefa Piłsudskiego miał zaproponować Sowietom... sojusz przeciwko Niemcom, którymi od stycznia rządził agresywny nacjonalista Adolf Hitler.

Było to wprost niewyobrażalne, wszak od czasów wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920 relacje między oboma krajami były złe. Jak to się stało, że Piłsudski próbował po cichu dogadać się ze Stalinem, dlaczego ów plan się nie powiódł i zakończył tylko paktem o nieagresji z 25 lipca 1932 roku, a także jak doszło do unormowania stosunków Polski z Trzecią Rzeszą w styczniu 1934 roku - pokazuje dr Krzysztof Rak.

[powyższy opis pochodzi od wydawcy]

Krzysztof Rak to historyk dyplomacji, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od drugiej połowy lat 90. prowadzi działalność publicystyczną. 


Posłuchaj
24:27 2022_01_31 21_31_00_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: Krzysztof Rak (historyk dyplomacji, historyk filozofii, tłumacz)

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 05:49
"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pakt antykominternowski – hitlerowska zapora przeciw bolszewizmowi

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 05:30
Hitler upatrywał w bolszewickim totalitaryzmie groźnego konkurenta dla swego własnego totalitarnego systemu i swoich, podobnie jak stalinowskich, globalnych ambicji.
rozwiń zwiń