Emigranci na terenie byłego ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 16:00
Gościem audycji będzie Zuzanna Brunarska - tegoroczna laureatka stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Michał, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Jest z wykształcenia geografem, absolwentką UW i od kilku lat zajmuje się badaniem procesów migracyjnych na terenie dawnego ZSRR. Jakie wzorce mobilności dominują na tym obszarze? Jak zmieniają się kierunki przepływu ludności? Jakie czynniki są tu decydujące? Rozstrzygnięcie tych zagadnień jest istotne w kontekście postępującej integracji dawnych krajów WNP z UE  a także ze względu na rosnącą konkurencję o zasoby siły roboczej w obliczu depopulacji i starzenia się społeczeństw Europy.

Stypendium START  przeznaczone jest dla najzdolniejszych młodych naukowców, którzy rozpoczynają swoją karierę badawczą, ale już mogą pochwalić się pewnymi osiągnięciami. W tym roku FNP wyróżniła 130 badaczy, którym zostały przyznane roczne granty w wysokości 28 tys. zł. Stypendia START przyznawane są od 1993 roku.

***

Na audycję "Skarbiec Nauki Polskiej" - w piątek (7.08) w godz. 15.00-15.30 - zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mm

Zobacz więcej na temat: emigracja ZSRR
Czytaj także

Pierwszy awatar Putina otworzył Rosję na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 11:30
- Postać Piotra Wielkiego zajmuje bardzo ważne miejsce w pamięci historycznej Rosjan. To on ogłosił narodziny imperium - opowiadał historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doświadczenia Polek na emigracji zarobkowej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 16:00
O kobietach, które wyemigrowały, ale częściowo podtrzymują kontakt z rodziną w Polsce, opowiada praca dr Sylwii Urbańskiej "Matka Polka na odległość".
rozwiń zwiń