Pierwszy awatar Putina otworzył Rosję na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 11:30
- Postać Piotra Wielkiego zajmuje bardzo ważne miejsce w pamięci historycznej Rosjan. To on ogłosił narodziny imperium - opowiadał historyk prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Jak pamięć o imperiach zachowała się w świadomości społeczeństw Europy Wschodniej? (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Piotr I Wielki - twórca imperium rosyjskiego. Portret z 1710 roku
Piotr I Wielki - twórca imperium rosyjskiego. Portret z 1710 rokuFoto: Wikipedia/Domena publiczna

W XIX wieku ów car stanowił istotny punkt odniesienia dla obozu liberałów-okcydentalistów. Kwestią sporną pozostawało, na czym polegały zasługi Piotra Wielkiego: otwarciu Rosji na Zachód (brutalnymi metodami) czy zbudowaniu i utrzymaniu pozycji imperium.

W Rosji Władimira Putina odpowiedź na to pytanie wydaje się jasna. Przekonamy się o tym w 2021 oraz 2022 roku, kiedy to przypadają rocznice odpowiednio: ogłoszenia przez Piotra imperium (300.) oraz narodzin cara (250.).

Co ciekawe, w 1972 roku nie świętowano tak hucznie poprzedniego okrągłego jubileuszu, choć wcale nie wynikało to z przyczyn doktrynalnych...

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, sowietolog, laureat programu "Mistrz" Fundacji Nauki Polskiej, kierownik badań porównawczych nad tym, jak pamięć o imperiach zachowała się w świadomości społeczeństw Europy Wschodniej)

Data emisji: 5.06.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/kk

Czytaj także

Piotr I Wielki – brutalny despota i reformator Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 05:40
Przez Rosjan jest uważany za bohatera, który zbudował potęgę Rosji, ale był jednocześnie brutalnym i bezwzględnym władcą, który nie cofał się przed zbrodnią, aby zrealizować swoje cele. Być może dlatego był dla Józefa Stalina ulubionym władcą i wzorem do naśladowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanin - kto to taki?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 22:17
Co znaczy „być Rosjaninem”? Pojęcie okazuje się kluczowe w kontekście ostatnich wydarzeń, podczas gdy Rosja „broni swoich obywateli”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nietolerancyjna? Raczej narzekająca i nieufna...

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 11:00
- Polacy są z punktu widzenia badań socjologicznych specyficzni ze względu na "kulturę narzekania" i skłonność do podważania władzy - uważa psycholog dr Marek Drogosz.
rozwiń zwiń