Kryzys rodziny to nie wymysł współczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 19:40
- Z zaskoczeniem stwierdziłem, że rodzina rozpada się od dawna, jeśli nie od zawsze. Pięćdziesiąt i dwieście lat temu również pisano o jej kryzysie - mówi socjolog dr Filip Schmidt.
Audio
  • Kryzys rodziny w historii i Polsce współczesnej (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Dziś małżeństwo nie jest już jedyną formą życia osób tworzących rodzinę. W jakim kierunku zmierzamy? Zdaniem dra Schmidta dzisiejsze trendy nie determnują przyszłości
Dziś małżeństwo nie jest już jedyną formą życia osób tworzących rodzinę. W jakim kierunku zmierzamy? Zdaniem dra Schmidta dzisiejsze trendy nie determnują przyszłościFoto: Linda Tanner/Flickr.com/CC BY 2.0

W swoich naukowych poszukiwaniach adiunkt Instytutu Socjologii UAM przyjrzał się trzem aspektom życia Polaków: byciu parą, mieszkaniu razem i zawieraniu ślubu. - By powiedzieć, jaka jest dziś kondycja pary czy rodziny, trudno abstrahować od tego, co było dawnej. Tworzenie związków intymnych jest mocno zatopione w kontekście historycznym - podkreśla. 

Czytaj także >>>
jean harlow flickr 1200.jpg
Przez dziurkę od klucza. Obyczajowość w II RP

W Polsce rośnie liczba rozwodów, ale badacz stawia pytanie, czy rozpadanie się związków można potraktować jako dobry wskaźnik kryzysu rodziny i relacji. Dlaczego idealizujemy związki poprzednich pokoleń i jaki czas w historii Polski można określić jako "złoty okres małżeństw"? O tym, a także roli, jaką dla trwałości związku odgrywają cztery kąty oraz zaskakujących wnioskach dotyczących singli, mówił autor publikacji "Para, mieszkanie, małżeństwo".

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Filip Schmidt (Instytut Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 2.10.2015

Godzina emisji: 13.00

asz/mc

Czytaj także

Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:00
W "Skarbcu nauki polskiej" rozmawialiśmy z Tomaszem Górnym z Wydziału Polonistyki UJ, laureatem konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilki zamiast myśliwych? "To naturalny łowca"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:00
W naszym kraju żyje około stu grup rodzinnych wilków. Większość z nich po wschodniej stronie Wisły i w Karpatach. O ich codzienności opowiedział w Dwójce dr Robert Mysłajek.
rozwiń zwiń