X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:00
W "Skarbcu nauki polskiej" rozmawialiśmy z Tomaszem Górnym z Wydziału Polonistyki UJ, laureatem konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Czy dzięki pracy Tomasza Górnego zwrócimy uwagę nie tylko na to, jak się śpiewa, lecz także na to, co się śpiewa?
Czy dzięki pracy Tomasza Górnego zwrócimy uwagę nie tylko na to, jak się śpiewa, lecz także na to, co się śpiewa?Foto: Christian Wilhelm Allers/wikimedia/cc

Gość audycji zdobył III miejsce w tym konkursie i grant w wysokości 80 tys. zł na realizację swojego projektu badawczego "Retoryka i muzyka".

W uzasadnieniu wniosku pisał: "Choć w ostatnich dekadach można zaobserwować dowartościowanie poziomu językowego w analizach muzyki XVII i XVIII wieku, to jednak znaczenie tekstu w kompozycjach muzycznych nie zyskuje wystarczającego odzwierciedlenia w praktyce wykonawczej i - w konsekwencji - w świadomości melomanów. W trakcie koncertów nieustannie wykonuje się kantaty, opery, pieśni i madrygały bez poświęcania najmniejszej uwagi tekstom, tymczasem dzieła te wielokrotnie są nierozerwalnym połączeniem warstwy językowej i muzycznej.

W ramach niniejszego projektu podjęte zostaną działania zmierzające nie tylko do zwrócenia uwagi na tę asymetrię, ale również do wypracowania narzędzi, pozwalających zmienić sposób wykonywania i rozumienia kompozycji muzycznych".

Dzięki uzyskanej w konkursie FNP subwencji Tomasz Górny planuje zorganizować szereg wykładów popularyzujących wiedzę o retoryce muzycznej, a także cykl koncerto-wykładów, w trakcie których jej elementy zostaną omówione teoretycznie oraz zrealizowane muzycznie.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: Tomasz Górny (badacz związków retoryki z muzyką)

Data emisji: 4.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świat czyta o wikingach na cmentarzu w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 19:00
- To odkrycie swoim znaczeniem daleko wykracza poza polskie ziemie - mówił o tajemniczej nekropolii z czasów Mieszka I prof. Andrzej Buko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeci, którzy piszą niewidoczną prozę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:01
Spotkanie z prof. Agnieszką Klubą, której książkę "Poemat prozą w Polsce" wydano niedawno w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń