Czym jest polski język migowy?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 09:00
O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Rutkowskim, językoznawcą, kierownikiem Pracowni Lingwistyki Migowej na Wydziale Polonistyki UW.
Audio
  • Czym jest polski język migowy? Opowiada dr Paweł Rutkowski (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Gramatyka przestrzenna języka migowego wymaga od uczących się go dorosłych całkowitej zmiany myślenia. Nz.  tłumacz podczas występu Emeli Sande
Gramatyka przestrzenna języka migowego wymaga od uczących się go dorosłych całkowitej zmiany myślenia. Nz. tłumacz podczas występu Emeli SandeFoto: Valerie Everett/flickr/CC

Aż czterokrotnie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznawała mu stypendia w programach: Start, Focus, Inter 2012 i Mentoring. Dzięki temu wsparciu dr. Rutkowskiemu udało się m.in zainicjować tworzenie korpusu polskiego języka migowego. Polska ma dziś jedną z największych baz tego typu na świecie.

Czym jest polski język migowy? Jaka jest jego struktura, gramatyka? Dlaczego nie ma nic wspólnego z polszczyzną? Jak tworzy się nowe słownictwo w tym języku?

W przyszłym roku obchodzić będziemy 200. rocznicę powstania polskiego języka migowego. Jakie wyzwania stoją przed systemem edukacji głuchych dzieci? O tym wszystkim opowiadał dr Paweł Rutkowski.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Paweł Rutkowski (kierownik Pracowni Lingwistyki Migowej na Wydziale Polonistyki UW)

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 22.00 

bch/jp

Zobacz więcej na temat: NAUKA

Czytaj także

Przeszłe krajobrazy. Historia z lotu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 19:00
Gośćmi "Skarbca nauki polskiej" byli mediewista z UW Maksymilian Sas oraz archeolog z poznańskiego UAM Kasper Hanus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odczytanie archiwum Aleksandra Wata. "Dużo sekretów"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 11:00
- To było jedno z moich największych naukowych doświadczeń – podkreślał prof. Adam Dziadek, opowiadając o swoich badaniach w Beinecke Library na Yale University nad znajdującymi się tam notatnikami Aleksandra Wata.
rozwiń zwiń