REKLAMA

Telewizor w sanskrycie albo: o języku wiecznie żywym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 15:30
- Wielu uznaje sanskryt za język martwy. Tymczasem w Indiach wciąż żyją ludzie, którzy posługują się nim na co dzień – powiedziała badaczka tego starożytnego języka indoeuropejskiego Hermina Cielas.
Audio
  • Hermina Cielas opowiada o sanskrycie (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Dzięki uprzejmości Herminy Cielas i Justyny Niedbały

- Według indyjskiego cenzusu z 2001 roku, w sanskrycie porozumiewa się 14 tys. osób. To niewiele w skali całego kraju, ale stanowi to dowód na to, że sanskryt nie jest językiem wykorzystywanym jedynie w hinduistycznej liturgii. Co ciekawe, sanskryt wciąż się rozwija: zostały do niego np. włączone słowa, które związane są z rozwojem technologicznym, takie jak telefon czy telewizor. Obecnie w Indiach prowadzi się nawet kursy sanskrytu mówionego – dodała Hermina Cielas, która jest laureatką tegorocznego Programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START.

W nagraniu audycji dowiemy się również, czym jest sanskrycka poezja wizualna, którą zajmuje się właśnie rozmówczyni Dwójki.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Hermina Cielas (indolog, badaczka sanskryckiej poezji wizualnej)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/jp

Czytaj także

Europejczycy i Afrykanie. Zderzenia światów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 20:19
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Michałem Tymowskim o jego książce "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne okrycia i pierwsze kontakty", która ukazała się w serii Monografie FNP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy tajniki sztuki dewocyjnej z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:45
Naszym przewodnikiem była Zuzanna Sarnecka, która we Włoszech prowadzi badania nad XV i XVi-wieczną rzeźbą z polichromowanego drewna i szkliwionej terakoty.
rozwiń zwiń