25 lat wspierania badaczy przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 16:00
Przez 25 lat funkcjonowania Programu START Fundacja wsparła finansowo prawie 3 tysiące młodych naukowców. Jaki wpływ miały te stypendia na rozwój ich kariery?
Audio
  • O największym i najstarszym w Polsce programie stypendialnym - Programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Likoper

O znaczeniu pomocy stypendialnej opowiadali w audycji: dr Ilona Kotlewska-Waś i dr Michał Bola. Oboje są beneficjentami programu Start z 2016 i 2018 roku. Są neurobiologami i neuropsychologami, zajmują się badaniem mózgu. Naszym gościem była także Zofia Matejewska - koordynatorka projektu z ramienia FNP.

Program Start jest najstarszym programem stypendialnym FNP. Fundacja co roku przyznaje stypendia dla ok. 100 wybitnym młodym uczonym na początku ich kariery naukowej.

W ubiegłych latach wysokość rocznego stypendium wynosiła 28 tys. zł. Do 2018 roku włącznie FNP przeznaczyła na Program Start ponad 78,5 mln zł.

Stypendia w konkursie 2019 zostaną sfinansowane nie tylko ze środków własnych Fundacji, lecz także ze środków przekazanych przez prywatnych darczyńców (w tym firmy) oraz z wpłat 1 proc. podatku dochodowego.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 14.45

bch/pg

Czytaj także

Imperium Romanum. Państwo bez biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:30
Administracja rzymska w czasach cesarstwa musiała zarządzać ogromnym terytorium. Badaczy frapuje to, w jaki sposób bez współcześnie znanych technologii i bez biurokracji, którą mamy dzisiaj, urzędnicy zarządzali cesarstwem tak sprawnie – mówił w Dwójce  dr Karol Kłodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim się czują Francuzi z algierskimi korzeniami?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:13
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z dr. Jackiem Kuberą, autorem pracy "Francuzi, Algierczycy? – relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania terenowe w sanatoriach i klubach. Temat: flirt i podryw

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 15:14
- Miłość to bardzo wdzięczny obszar do badania. Dla mnie jednak był to pretekst do stawiania bardzo poważnych problemów teoretycznych i poszerzenia instrumentarium teoretycznego socjologii jakościowej, z którą jestem związana, o takie narzędzia, które pozwalają badać też fenomeny ucieleśnienia - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kalinowska, autorka książki "Praktyki flirtu i podrywu - studium z mikrosocjologii emocji".
rozwiń zwiń