Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • Jak żyli mieszkańcy XV-wiecznej Warszawy? (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Stare Miasto w Warszawie
Stare Miasto w WarszawieFoto: Labutin.Art/Shutterstock

dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1200.jpg
Dla szlachty Rzeczpospolita znaczyła więcej niż dla nas

Dr Piotr Łozowski jest jednym ze stu laureatów tegorocznej edycji programu "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - największego w naszym kraju programu stypendialnego wspierającego najzdolniejszych młodych naukowców do 30. roku życia. Przedstawiciel Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał stypendium FNP (w wysokości 28 tys. zł ) za wyniki badań dotyczących gospodarki (m.in. rynku nieruchomości i rynku pracy) oraz demografii średniowiecznej Warszawy.

Historyk opowiadał w audycji o warunkach życia mieszkańców XV-wiecznej Warszawy, a zatem w czasach, kiedy to 6-tysięczne miasto nie mogła jeszcze równać się z 35-tysięcznym Gdańskiem czy 20-tysięcznym Krakowem. Potencjał Warszawy był jednak na tyle duży, że w ciągu następnego stulecia stała się ona jednym z ważniejszych ośrodków Królestwa Polskiego.

Ile wynosiła przeciętna pensja mieszkańca średniowiecznej Warszawy? Co można było za to nabyć? Kto mógł sobie pozwolić na kupno drewnianego domu, a kto murowanej kamienicy?  Jaka była ówczesna struktura społeczna i zawodowa? Dlaczego dr Piotr Łozowski na temat swoich badań naukowych wybrał właśnie Warszawę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Piotr Łozowski (Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, laureatów programu "Start" FNP)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/mko

reklama

Czytaj także

Imperium Romanum. Państwo bez biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:30
Administracja rzymska w czasach cesarstwa musiała zarządzać ogromnym terytorium. Badaczy frapuje to, w jaki sposób bez współcześnie znanych technologii i bez biurokracji, którą mamy dzisiaj, urzędnicy zarządzali cesarstwem tak sprawnie – mówił w Dwójce  dr Karol Kłodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wspierania badaczy przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 16:00
Przez 25 lat funkcjonowania Programu START Fundacja wsparła finansowo prawie 3 tysiące młodych naukowców. Jaki wpływ miały te stypendia na rozwój ich kariery?
rozwiń zwiń