"Otwartość na nowe doświadczenie to cecha osobowości człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 22:00
- Osoby kreatywne, wierzące w swoje zdolności twórcze cenią takie wartości jak nowość, mają wyższą tolerancję na niejednoznaczność. Otwartość na doświadczenie przenosi się na kontekst społeczny. Kreatywność można ćwiczyć, nie jest to raz dane, nie zostaje niezmienne. To nie musi się przekładać na zamiłowanie do sztuki, chodzi o zachowania nieszablonowe w ogóle, w życiu codziennym - mówiła na antenie Dwójki psycholog Agata Groyecka-Bernard.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Posłuchaj
26:18 2021_09_15 21_32_39_PR2_Skarbiec_Nauki_Polskiej.mp3 Agata Groyecka-Bernard o wzajemnych relacjach między myśleniem twórczym a stereotypami i uprzedzeniami (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

Przygotowywana przez Agatę Groyecką-Bernard rozprawa doktorska dotyczy wzajemnych relacji między myśleniem twórczym a stereotypami i uprzedzeniami. Wcześniejsze badania sugerują, że poprzez udział w wydarzeniach łamiących szablonowe myślenie można zwiększać ludzką kreatywność.

W swojej pracy testuje zależność odwrotną, która nie była dotąd poparta badaniami empirycznymi, i zadaje pytanie: czy poprzez stymulowanie wybranych aspektów myślenia twórczego możliwa jest redukcja zachowań dyskryminujących i ksenofobicznych? Jakie są wyniki tych prac?

Pomysł, aby powiązać myślenie twórcze z redukcją negatywnych zachowań w stosunku do grup mniejszościowych, powstał na gruncie pewnego założenia. - Myślimy pewnymi trybami, jakaś sytuacja powoduje, że potem myślimy tak samo o czymś zupełnie w innym kontekście. Do tych badań zainspirowały mnie zależności w drugą stronę, czyli poprzez opis osób niestereotypowych, np. kobieta mechanik, prawnik hipis, wychodzimy poza myślowe schematy. Dzięki temu zwalczamy uprzedzenia i poprawiamy myślenie kreatywne - mówiła Agata Groyecka-Bernard.

Czytaj też:

Psycholog uczestniczyła także w badaniach potwierdzających skuteczność metody nazwanej "Żywa Biblioteka". Jest to stosowana już od lat w całej Polsce i w wielu krajach na świecie interwencja antydyskryminacyjna, która polega na spotkaniach z osobami reprezentującymi mniejszości, np. rasowe, religijne, seksualne, etniczne, które często bywają zagrożone wykluczeniem społecznym.

Wyjaśniła, że jest to metoda, której założeniem jest promowanie praw człowieka i szeroko pojęta redukcja uprzedzeń. - Skoro jest to wydarzenie, które łamie pewne stereotypy, to ma także szansę zwiększać kreatywność. Prowadzimy takie badania, ale za wcześnie na konkretne wyniki. Spotkania w ramach "Żywej Biblioteki" mogą mieć różny charakter. W otwartych biorą udział wszyscy chętni, w dedykowanych - konkretne grupy, np. uczniów w szkole. Całkiem sporo osób w Polsce jest w te działania zaangażowanych - podkreśliła.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Agata Groyecka-Bernard (psycholog, doktorantka na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, tegoroczna laureatka Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

7 najpopularniejszych psychologicznych mitów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 14:01
Wiele psychologicznych teorii funkcjonuje w społeczeństwie, ale część z nich nie ma swojego uzasadnienia. Niektóre tezy popularyzowane w mediach przez lata okazują się być mylne. Naukowcy postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości, przyjrzeć się psychologicznym teoriom i wyodrębnić najpopularniejsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń