Hebrajczycy oczernili Filistynów!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 15:55
Filistyni są zwykle przedstawiani jako złowrodzy i nieokrzesani najeźdźcy. Obraz ten jest wynikiem przyjęcia biblijnego punktu widzenia na pradzieje Izraela i losy Hebrajczyków. Badania polskiego naukowca pokazują, że było zupełnie inaczej.
Audio
  • Dr Łukasz Niesiołowski-Spano o tajemnicy wokół Filistynów
Ilustracja biblijna Gustavea Dor
Ilustracja biblijna Gustave'a Doré

W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmowa z autorem książki "Dziedzictwo Goliata. Filistyni i Hebrajczycy w czasach biblijnych". Praca ta właśnie ukazała się w serii Monografie FNP.          

Dr Łukasz Niesiołowski-Spano - historyk starożytności z Instytutu Historycznego UW -  stawia pytanie, jaki wpływ na Hebrajczyków i Biblię mieli Filistyni. Lud ten, przybyły wraz z innymi Ludami Morza zapewne z terenów Egei i Anatolii, osiedlił się w Palestynie w XII wieku p.n.e. i przez pewien czas odgrywał rolę lokalnego hegemona. Plemienna nazwa własna Filistynów dała początek nazwie zasiedlanego przez nich terytorium - Palestyny. W cieniu kultury filistyńskiej formowały się wspólnoty polityczne Judy oraz Izraela.
W nauce dominuje pogląd, jakoby Filistyni pozostawali w ustawicznym konflikcie z Hebrajczykami. Ponadto są oni przedstawiani zazwyczaj jako dzicy, złowrodzy i nieokrzesani najeźdźcy. Obraz ten jest wynikiem przyjęcia biblijnego punktu widzenia na pradzieje Izraela. Niniejsze studium stawia pytania o zasadność takiego spojrzenia na historię starożytnej Palestyny.

Książka pozwala dostrzec elementy wskazujące nie tyle na konflikt między Filistynami i Hebrajczykami, ile na ich wzajemne zależności. Proponowane wnioski ilustrują, jak wielki wpływ na Hebrajczyków mieli owi rzekomi barbarzyńcy. To Filistyni jawią się jako lud wyrafinowany i kulturalny, który wniósł w świat Hebrajczyków cenne składniki dziedzictwa mykeńskiego i anatolijskiego. Paradoksalne zatem przedstawienie w Biblii złych Filistynów nie wynika z dążenia do historycznie obiektywnej rekonstrukcji dziejów, lecz jest skutkiem swoistej manipulacji. Judejczycy mogli mieć kompleks zależności od silniejszego sąsiada i swej kulturowej niższości wobec niego, stąd dążenie do stronniczego zobrazowania. Dziedzictwo Goliata w Judzie było bowiem znacznie większe, niż gotowi byli to przyznać sami autorzy Starego Testamentu.

usc

Zobacz więcej na temat: Izrael Palestyna judo POLSKA
Czytaj także

59 tys. funtów za Biblię Presleya. 7 tys. za majtki

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 14:41
Rekordową ceną osiągnęła na aukcji Wielkiej Brytanii księga, która należała kiedyś do króla rock and rolla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SN w sprawie Nergala: sztuka nie może godzić w uczucia religijne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 20:13
Wolność słowa, w tym swoboda artystyczna nie jest ważniejsza od wolności religijnej, i odwrotnie - ocenił Sąd Najwyższy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycje biblijne. Biblia w kulturze europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 12:00
Od czasów starożytnych Biblia była czytana nie tylko przez ludzi wierzących czy uczonych jako księga święta, ale także przez pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, którzy z niej czerpali natchnienie do swojej twórczości.
rozwiń zwiń