Tajemnice Mieszka Pierwszego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 23:00
Jak brzmiało oryginalne imię Mieszka? Czy gorliwie szerzył chrześcijaństwo? To pytania na które odpowiedzi szukał archeolog prof. Przemysław Urbańczyk. O jego kontrowersyjnej pracy "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" porozmawiamy w Skarbcu Nauki Polskiej.
Gniezno. Współczesne malowidło ścienne upamiętniające chrzest Mieszka I
Gniezno. Współczesne malowidło ścienne upamiętniające chrzest Mieszka IFoto: Wikipedia/ŁW/domena publiczna

"Mieszko Pierwszy Tajemniczy" - to najnowsza pozycja serii MONOGRAFIE Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Autorem tej pracy jest archeolog - prof. Przemysław Urbańczyk, który świadomie podejmuje ryzyko sformułowania dość kontrowersyjnych hipotez związanych z naszym pierwszym władcą . Czytelnicy znajdą więc w książce odpowiedzi na pytania: Kim byli przodkowie Mieszka? Skąd wzięła się ich wiedza o tym, jak zbudować podstawy państwa terytorialnego? Jak brzmiało oryginalne imię Mieszka? Czy gorliwie szerzył chrześcijaństwo? Jaki był terytorialny zasięg jego władzy?  Gdzie został pochowany?

Przedstawione przez prof. Urbańczyka interperatacje sprowokują zapewne krytyczną dyskujsję, bowiem w bardzo odważny sposób godzą one w utrwalony  w naszej historiografii consensus na temat początków państwa polskiego. Według standardowej wiedzy Mieszko od szóstej dekady X wieku był samodzielnym władcą o niekwestionowanym autorytecie wewnątrz swojego rodowego terytorium, wzbudzającym respekt sąsiadów i przyciągającym uwagę kronikarzy. Nie wiemy jednak, choć chcielibyśmy się dowiedzieć: Dlaczego właśnie on? Dlaczego właśnie wtedy? Dlaczego właśnie tam? Jak do tego doszło? 

Autor próbuje wykazać, że można znacznie poszerzyć zakres rozważań i zakwestionować niektóre mocno ugruntowane przekonania.

Na spotkanie z prof. Przemysławem Urbańczykliem zaprasza Katarzyna Kobylecka.

27 czerwca (czwartek) godz. 15.00.

Zobacz więcej na temat: historia Polski
Czytaj także

Polak odkrywa tajemnice starożytności w Libii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:30
Młody naukowiec bada antyczne inskrypcje w Azji Mniejszej i w Afryce. Co ma do powiedzenia o najsłynniejszej inskrypcji greckiej w polskich zbiorach? Wyjaśnił dzięki niej tajemnicę Aten Afryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kilkadziesiąt tysięcy Polaków robiło na pustyni?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:00
O intensywnych kontaktach ekonomicznych, politycznych i kulturalno-naukowych PRL z Irakiem, Libią i Syrią opowiadał gość audycji "Skarbiec Nauki Polskiej", Przemysław Gasztold-Seń, stypendysta programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nabiera się mądrości. Nie tylko czystej wiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 16:00
- Dla mnie to jest bardziej doświadczenie życiowe, niż czysto naukowe. Podczas swoich badań terenowych w różnych miejscach spotkałem setki osób, które podzieliły się ze mną swoim doświadczeniem, swoimi historiami - mówił Kamil Wielecki, doktorant MPD w Dwójce.
rozwiń zwiń