X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamek Krasickich w Lesku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:00
Na wysokiej skarpie nad Sanem wznosi się zamek, który od końca XVIII wieku należał do Krasickich herbu Rogala, kojarzonych słusznie z najwybitniejszym pisarzem polskim doby Oświecenia.
Audio
  • Zamek Krasickich w Lesku (Twierdze i rezydencje/Dwójka)
Pozostałości średniowiecznego zamku Kmitów wzniesionego w pocz. XVI w.
Pozostałości średniowiecznego zamku Kmitów wzniesionego w pocz. XVI w.Foto: PAP/Jerzy Paszkowski

Przez ostatnie miesiące wędrowaliśmy wraz z naszymi słuchaczami po kresowych rubieżach państwa, które zniknęło z mapy Europy wraz z III rozbiorem Polski w 1795 roku. Tym razem po raz pierwszy pozostaniemy we współczesnych granicach Rzeczypospolitej i udamy się do Leska, które położone jest u podnóża Bieszczad na terenie przedrozbiorowego województwa ruskiego i międzywojennego lwowskiego.

Na wysokiej skarpie nad Sanem wznosi się tam zamek, który od końca XVIII wieku należał do Krasickich herbu Rogala, kojarzonych słusznie z najwybitniejszym pisarzem polskim doby Oświecenia. Pierwszy z tego rodu pan na Lesku, a raczej – jak wtedy jeszcze mówiono – Lisku – Franciszek Ksawery przeszedł do historii walk o niepodległość Ojczyzny jako kawaler Virtuti Militari z wojny przeciw Moskalom o konstytucję majową. Bohater insurekcji kościuszkowskiej i dzielny obrońca Sanoka przed Austriakami w 1809 r. dla zademonstrowania swych demokratycznych przekonań nosił się z chłopska wzorem swego ukochanego dowódcy - naczelnika Tadeusza Kościuszki.

O zmiennych kolejach losu zamku i postaci hrabiego w sukmanie, który zlecił zaprojektowanie przebudowy leskiej rezydencji dla swego syna-powstańca listopadowego romantycznemu poecie Wincentemu Polowi mówił w audycji potomek dawnych właścicieli Leska – Kacper Krasicki.

***

Tytuł audycji: Twierdze i rezydencje 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Goście: Kacper Krasicki (Fundacja XX Czartoryskich), prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 14.30

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieśwież Radziwiłłów. Śladami Jana III Sobieskiego i Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:42
Autorzy audycji zabrali nas w podróż do znajdującego się na terytorium dzisiejszej Białorusi Nieświeża. O burzliwych losach tej magnackiej siedziby opowiadał potomek jej dawnych właścicieli Maciej Radziwiłł.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 15:48
Zapraszamy na kolejną audycję z nowego cyklu Dwójki "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac rodziny Sobańskich w Obodówce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 15:20
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej".
rozwiń zwiń