Jerzy Maksymiuk składa hołd bohaterce AK

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 13:00
- Zainspirowała mnie tablica, którą mijam codziennie w drodze do sklepu - mówił Jerzy Maksymiuk o kompozycji "Vers per archi", którą wykonał z Polską Orkiestrą Radiową.
Audio
  • Maksymiuk składa hołd bohaterce AK (Filharmonia Dwójki)
Jerzy Maksymiuk na czele Polskiej Orkiestry Radiowej
Jerzy Maksymiuk na czele Polskiej Orkiestry RadiowejFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wybitny dyrygent i kompozytor przemierza ulicę Hanny Czaki - polskiej harcerki, łączniczki AK. W 1944 roku bohaterkę podziemia zatrzymała niemiecka policja. Pomimo okrutnych tortur 22-latka nie zdradziła towarzyszy. Została stracona 11 lutego 1944 w ruinach getta warszawskiego.
- To niezwykłe bohaterstwo, ale też wyjątkowa wrażliwość - mówił Jerzy Maksymiuk. - Dlatego mój utwór zaczyna się delikatnie, a potem niemal zanika - dodał. Dyrygent mówił także o utworach Maxa Brucha i Franciszka Schuberta, które zabrzmiały na koncercie 15 lutego, oraz o swoich poetyckich inspiracjach. Wyjaśnił przy okazji, dlaczego praca muzyka jest próbą "zatańczenia na linii barwnym cieniem"...
***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Jerzy Maksymiuk (dyrygent i kompozytor)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 19.22

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

Złote Berło dla Jerzego Maksymiuka. "Jedyny dyrygent z taką charyzmą"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 17:53
- Jerzy Maksymiuk uczył nas w połowie lat 70. zupełnie nowego podejścia do muzyki, entuzjastycznego, pełnego radości i miłości. W tamtych czasach bylejakości on był nieprawdopodobnym cudem i takim cudem jest do dzisiaj - o laureacie opowiada w Jedynce dziennikarz muzyczny Adam Rozlach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: McCartney dostał wypieków, gdy usłyszał Polską Orkiestrę Kameralną

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:00
- To było w studiu, w którym nagrywali Beatlesi. McCartney powiedział, że zrobiliśmy na nich takie wrażenie, że musieli przerwać nagranie - mówił w Dwójce Jerzy Maksymiuk, laureat Złotego Berła za całokształt działalności.
rozwiń zwiń