Monteverdi i madrygał jako styl życia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 15:00
- Madrygał to była sztuka dla elitarnej publiczności. W pewnym sensie: muzyka o muzyce - mówiła muzykolożka dr Ewa Obniska o gatunku, który swój szczyt i zarazem łabędzi śpiew osiągnął w twórczości Claudia Monteverdiego.
Audio
  • Rozmowa o madrygałach Claudia Monteverdiego (Filharmonia Dwójki)
Płyta nagrobkowa Claudia Monteverdiego w bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari w Wenecji
Płyta nagrobkowa Claudia Monteverdiego w bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari w WenecjiFoto: Disdero, lic. CC 3.0 (wikimedia)

- Kompozytorzy specjalnie sięgali po tą samą poezję Tassa czy Guariniego co ich poprzednicy. Chcieli pokazać własny pomysł na syntezę poezji i muzyki. To był rodzaj wyzwania - mówiła o specyfice madrygału nasza ekspertka.

Dokonania Monteverdiego w tym gatunku cechuje nie tylko mistrzostwo, lecz także dynamika dojrzewającego na przestrzeni całego życia stylu - od pięciogłosowego madrygału renesansowego po język prawdziwie barokowy, zapowiadający już pod wieloma względami kantatę.

Poszczególne z dziewięciu ksiąg madrygałów stanowią też szczególne portrety miast, z którymi związany był kompozytor, w szczególności Mantui oraz Wenecji.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś-Komarnicka

Gość: dr Ewa Obniska (muzykolożka, znawczyni twórczości Mobteverdiego)

Data emisji: 13.12.2015

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm

Czytaj także

Mantua, muzyczne miasto jednego rodu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 12:30
Ewa Obniska i Magdalena Łoś zapraszają na opowieść o muzykach związanych ze złotymi latami włoskiej Mantui.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlando di Lasso - renesansowy kosmopolita

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:00
Bohaterem audycji z cyklu "Między dźwiękami" w paśmie "Rozmowy o muzyce" był jeden z najwybitniejszych - i najbarwniejszych - XVI-wiecznych kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Monteverdi poznałby swoją Poppeę?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 13:00
Pierwsza opera oparta na wątkach historycznych i najpopularniejsze dzieło Monteverdiego zabrzmiało w ostatniej tegorocznej odsłonie cyklu Opera Rara. Ale czy naprawdę słyszeliśmy muzykę genialnego Claudia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graindealvoix. Na początku był... Werner Herzog

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:00
- Do śpiewania w chórze zmusiła mnie mama. Ale były też ważne osobiste doświadczenia, a wśród nich film "Szklane serce" Herzoga - wspominał Björn Schmelzer, który ze swoją grupą Graindelavoix wystąpił na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń