Echa baroku, zwiastuny romantyzmu. Koncert NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:59
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha wykona dzieła Furrera, Pendereckiego i Beethovena.
Próba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Alexandra Liebreicha, Katowice, 01.10.2014
Próba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Alexandra Liebreicha, Katowice, 01.10.2014 Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Beat Furrer (ur. 1954) to kompozytor austriacki, który kontynuuje tradycje modernistyczne. Jego estetyka streszcza się w słowie "metamorfoza". Chodzi zarówno o kwestie ideowe (nieustannym źródłem inspiracji są "Metamorfozy" Owidiusza), jak i techniczne metamorfozy dźwięku, szumu i ciszy. "strane costelazzioni" (2013) nawiązują do "Święta wiosny" (1913) Igora Strawińskiego. Różne perspektywy, kalejdoskop fragmentów, krzyżujące się fazy czasu i ruchu tworzą "kubistyczny" obraz rzeczywistości dynamicznej i nieuchwytnej, a jednak zorganizowanej.

"Concerto grosso" (2001) Krzysztofa Pendereckiego (ur. 1933) nawiązuje do tradycji barokowej, zachowując podział na "zmagające się" ze sobą grupy concertino (trzy wiolonczele) i ripieno (orkiestra). Kapryśna narracja "Concerto grosso" układa się naturalnie. Sześć segmentów różni charakterem, ale całość związana jest powracającymi tematami i zwieńczona przejmującym autocytatem z "Credo".

Mówi się, że to nieparzyste symfonie Beethovena są tymi "wielkimi". I rzeczywiście, po "Eroice", IV Symfonia B-dur (1806) jawi się jako wytchnienie przed wyprawą na kolejny niebotyczny szczyt Piątej (choć powstawały równocześnie); czy też – słowami Schumanna – jak "smukła Greczynka między dwoma nordyckimi olbrzymami". Ale Schumann twierdził także, że to najbardziej romantyczna z całej "dziewiątki". Ta idylla pełna humoru i entuzjazmu napisana została na Śląsku, w Głogówku, gdzie gościł Beethovena rozmiłowany w muzyce hrabia Franz von Oppersdorff.

Program:
Beat Furrer strane costellazioni na orkiestrę, Krzysztof Penderecki Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę, Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60


wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Alexander Liebreich; Łukasz Frant, Natalia Kurzac-Kotula, Adam Krzeszowiec - wiolonczele (Katowice, sala koncertowa NOSPR, 11.12.2015)

***

Na "Filharmonię Dwójki" w niedzielę (10.01) w godz. 19.00-21.30 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

mat. promocyjne/Marcin Trzęsiok/nospr.org.pl/jp/bch

Zobacz więcej na temat: koncert NOSPR
Czytaj także

Koncert e-moll. Seong-Jin Cho znów wygrywa!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 19:00
W audycji "Kto słucha nie błądzi" słuchaliśmy dzieła Chopina w nagraniach finalistów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Fischer: jest mi smutno, gdy słyszę Chopina

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 13:55
- Gdybym na lekcjach fortepianu miała tak wysoki poziom nauczania, jak na zajęciach ze skrzypiec, to zostałabym pianistką - mówiła w rozmowie z Klaudią Baranowską wybitna niemiecka skrzypaczka.
rozwiń zwiń