"Pomysł Holsta jest wyjątkowy. To wielkie puzzle słowa i muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 10:00
Przy okazji kolejnego koncertu 20. Festiwalu Beethovenowskiego - w którego programie znalazły się dwie znakomite jednoaktówki: "Jeźdźcy ku morzu" Ralpha V. Williamsa oraz "Oberża pod dzikiem" Gustava Holsta - rozmawialiśmy z dyrygentem Łukaszem Borowiczem oraz solistami.
Audio
  • Rozmowa z Łukaszem Borowiczem oraz solistami koncertu 20. Festiwalu Beethovenowskiego z 18 marca 2016 roku (Filharmonia Dwójki)
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Holst, choć za życia był kompozytorem dość znanym, częściej musiał radzić sobie z porażkami niż z sukcesami. Podobnie jak dziś, zawdzięczał swoją popularność przede wszystkim suicie "Planety"(1914-1916).

Pracę nad "Oberżą pod dzikiem" poprzedziła porażka opery komicznej "The Perfect Fool" (1918-1922). Po "Planetach" każdy jego kolejny utwór uważano za słabszy muzycznie, ale zarzucano mu też, że nie potrafi przygotować dobrego tekstu. Holst wydawał się tym szczególnie nie przejmować: "Szkic mojej nowej opery jest prawie skończony. Skoro krytycy uważają, że nie umiem napisać libretta, tym razem słowa napisał Szekspir".

Jak mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, pomysł Holsta na tę operę był wyjątkowy. - Podjął się on zadania karakołomnego, sformułował wielkie puzzle słowa i muzyki. To kompletny rarytas - podkreślał dyrygent, opowiadając o "Oberży pod dzikiem" Gustava Holsta. W rozmowie nie zabrakło również odwołań do drugiego dzieła, które zabrzmiało w Filharmonii Narodowej 18 marca br.: "Jeźdźców ku morzu" Ralpha Vaughana Williamsa.

Dowiedz się więcej
1.jpg
20. Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki!

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Goście: Łukasz Borowicz (dyrygent), Gary Griffiths, Jonathan Lemalu, Eric Barry, Nicole Percifield (soliści koncertu 20. Festiwalu Beethovenowskiego, Filharmonia Narodowa w Warszawie, 18 marca 2016 roku)

Data emisji: 18.03.2016

Godzina emisji: 20.20

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

materiały promocyjne Festiwalu Beethovenowskiego/jp

reklama

Czytaj także

Polityczne przemiany Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 11:00
- Na przykładzie jego twórczości obserwujemy ewolucję znamienną dla całego pokolenia niemieckich artystów i inteligentów - mówił w Dwójce historyk prof. Jarosław Czubaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Beethovena. "Oczekujcie nieoczekiwanego"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 16:30
– Jeśli usłyszycie coś, co połaskocze wasze uszy, pobudzi ciekawość i ożywi mózg, być może zaczniecie postrzegać muzykę z zupełnie nowej perspektywy – mówił dyrygent John Axelrod w przerwie koncertu Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń