Festiwal Beethovena. "Oczekujcie nieoczekiwanego"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 16:30
– Jeśli usłyszycie coś, co połaskocze wasze uszy, pobudzi ciekawość i ożywi mózg, być może zaczniecie postrzegać muzykę z zupełnie nowej perspektywy – mówił dyrygent John Axelrod w przerwie koncertu Festiwalu Beethovenowskiego.
Audio
  • John Axelrod na Festiwalu Beethovena: oczekujcie nieoczekiwanego (Filharmonia Dwójki)
John Axelrod poprowadził na Festiwalu Beethovenowskim orkiestrę Sinfonia Varsovia
John Axelrod poprowadził na Festiwalu Beethovenowskim orkiestrę Sinfonia VarsoviaFoto: PAP/Marcin Obara
Dowiedz się więcej
1.jpg
20. Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki

Zaskoczenie odbiorcy to zdaniem artysty niezwykle ważny składnik muzyki, zwłaszcza na festiwalu, któremu patronuje Ludwig van Beethoven. – Praktycznie wszystko, co kiedykolwiek napisał, było rewolucyjne – zauważył. – Przychodzą mi zawsze na myśl słowa Haydna, który po wysłuchaniu "Eroiki" powiedział, że od tego momentu wszystko w muzyce się zmieni. Myślę, że "dziadek Haydn" tak naprawdę mówił: słuchajcie, oto człowiek, który sprawi, że będziecie się zastanawiać nad tym, co słyszycie, a usłyszycie coś, czego się nie spodziewacie – dodał.

John Axelrod mówił w Dwójce także m.in. o legendarnym "Święcie wiosny", które zabrzmiało na scenie Festiwalu Beethovenowskiego, wspominając szczególne okoliczności skandalu towarzyszące jego premierze w 1913 roku w Teatrze Champs-Elysees, oraz wyznał, dlaczego uważa Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich za przybranych rodziców.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: John Axelrod (dyrygent)

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 20.45

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/mm

Czytaj także

20. Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 12:00
"Beethoven i nowe drogi" to przewodnia myśl Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (12-25 marca). Zapraszamy na transmisje!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prolog Festiwalu Beethovena: uczta dla... oczu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:00
Koncert inauguracyjny - w sobotę (12.03) w Filharmonii Narodowej. Ale Festiwal Beethovenowski zaznaczył już swoją obecność w Krakowie koncertami oraz wystawą, o której mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To muzyka z innego świata". Ruszył 20. Festiwal Beethovenowski

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 12:41
- Beethoven bardzo się zmienił pod koniec życia: każdy jego utwór jest uduchowiony, ma w sobie magię. Nikt ze zwykłych śmiertelników nie mógłby czegoś takiego stworzyć – mówiła Yeol Eum Son, pianistka koncertu inaugurującego 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne przemiany Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 11:00
- Na przykładzie jego twórczości obserwujemy ewolucję znamienną dla całego pokolenia niemieckich artystów i inteligentów - mówił w Dwójce historyk prof. Jarosław Czubaty.
rozwiń zwiń