Tansman-Górecki. Koncert światowych prapremier

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 11:07
W "Filharmonii Dwójki" przypomnimy prolog Tansman Festival 2016. W programie m.in. niewykonywane dotąd dzieła H. M. Góreckiego.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Orkiestra Sinfonia Varsovia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W tym roku przypada 20-lecie Tansman Festival i 30. rocznica śmierci jej patrona - wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana. Motywem przewodnim Tansman Festival 2016 - Jubileusz 20-lecia (1996-2016) jest "Muzyka polska - odkrycia i nowości". Wydarzenie zainauguruje, 15 listopada, koncert zespołu Kronos Quartet, a zakończy, 2 grudnia, prapremiera światowa opery Tansmana "Złote runo". 

Wśród zapowiadanych "odkryć i nowości" znalazły się m.in. Dwa postludia tristanowskie i chorał op. 82 na orkiestrę symfoniczną i Małe requiem dla pewnej Polki op. 66 na fortepian i 13 instrumentów Henryka Mikołaja Góreckiego. Zabrzmiały one podczas festiwalowego prologu. 

Bezpośrednie związki Henryka Mikołaja Góreckiego z Tansman Festival sięgają 2002 roku, kiedy artysta przyjął i odebrał Nagrodę Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. W 2004 roku Nagrodę w tej samej kategorii otrzymali Jerzy Maksymiuk i orkiestra Sinfonia Varsovia.

Program:

Aleksander Tansman, Stèle in memoriam Igor Stravinsky na orkiestrę symfoniczną; Mikołaj Górecki, Orfeusz i Eurydyka na orkiestrę symfoniczną (prapremiera); Henryk Mikołaj Górecki, Dwa postludia tristanowskie i chorał op. 82 na orkiestrę symfoniczną (orkiestracja Mikołaja góreckiego), Małe requiem dla pewnej Polki op. 66, na fortepian i 13 instrumentów.

Wyk. Anna Górecka – fortepian, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

(Prolog: Tansman-Górecki, 16.10.2016r, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie)

***
Na retransmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" - w czwartek (3.11) w godz. 19.30-21.30 - zaprasza Ewa Szczecińska.

jp/bch

Czytaj także

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
rozwiń zwiń