X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tansman-Górecki. Koncert światowych prapremier

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 11:07
W "Filharmonii Dwójki" przypomnimy prolog Tansman Festival 2016. W programie m.in. niewykonywane dotąd dzieła H. M. Góreckiego.
Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka. Prolog: Tansman-Górecki, 16.10.2016 r., Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka. Prolog: Tansman-Górecki, 16.10.2016 r., Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w WarszawieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W tym roku przypada 20-lecie Tansman Festival i 30. rocznica śmierci jej patrona - wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana. Motywem przewodnim Tansman Festival 2016 - Jubileusz 20-lecia (1996-2016) jest "Muzyka polska - odkrycia i nowości". Wydarzenie zainauguruje, 15 listopada, koncert zespołu Kronos Quartet, a zakończy, 2 grudnia, prapremiera światowa opery Tansmana "Złote runo". 

Wśród zapowiadanych "odkryć i nowości" znalazły się m.in. Dwa postludia tristanowskie i chorał op. 82 na orkiestrę symfoniczną i Małe requiem dla pewnej Polki op. 66 na fortepian i 13 instrumentów Henryka Mikołaja Góreckiego. Zabrzmiały one podczas festiwalowego prologu. 

Bezpośrednie związki Henryka Mikołaja Góreckiego z Tansman Festival sięgają 2002 roku, kiedy artysta przyjął i odebrał Nagrodę Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. W 2004 roku Nagrodę w tej samej kategorii otrzymali Jerzy Maksymiuk i orkiestra Sinfonia Varsovia.

Program:

Aleksander Tansman, Stèle in memoriam Igor Stravinsky na orkiestrę symfoniczną; Mikołaj Górecki, Orfeusz i Eurydyka na orkiestrę symfoniczną (prapremiera); Henryk Mikołaj Górecki, Dwa postludia tristanowskie i chorał op. 82 na orkiestrę symfoniczną (orkiestracja Mikołaja góreckiego), Małe requiem dla pewnej Polki op. 66, na fortepian i 13 instrumentów.

Wyk. Anna Górecka – fortepian, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

(Prolog: Tansman-Górecki, 16.10.2016r, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie)

***
Na retransmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" - w czwartek (3.11) w godz. 19.30-21.30 - zaprasza Ewa Szczecińska.

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
rozwiń zwiń