Lipskie inspiracje {oh!} Orkiestry Historycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 12:45
- Ten tekst napisany jest tak, że można swobodnie przestawiać jego fragmenty. Przygotowując program, mieliśmy więc dużą swobodę w organizacji czasu muzycznego - podkreśliła Martyna Pastuszka, mówiąc o "Banchetto musicale" Johanna Hermanna Scheina.
Audio
  • Rozmowa z Martyną Pastuszką i Tomaszem Pokrzywińskim z {oh!} Orkiestry Historycznej (Filharmonia Dwójki)
{oh} Orkiestra Historyczna to zespół młodych i pełnych energii artystów, którzy chcą stworzyć nową jakość w wykonawstwie muzyki dawnej
{oh!} Orkiestra Historyczna to zespół młodych i pełnych energii artystów, którzy chcą stworzyć nową jakość w wykonawstwie muzyki dawnejFoto: materiały promocyjne

Goszcząca w Dwójce skrzypaczka i koncertmistrzyni, która wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpiła 5 maja w siedzibie NOPSR w Katowicach, opowiadała o wydanym w 1617 roku w Lipsku dziele. Prawdopodobnie zostało ono napisane na potrzeby muzyki biesiadnej na dworach w Weissenfels lub Weimarze, gdzie Johann Hermann Schein (1586-1630) był kapelmistrzem. Zbiór ten składa się z 20, renesansowych w stylu, suit tanecznych przeznaczonych do wykonania na kilku, niesprecyzowanych instrumentach bez basso continuo (b.c.).

- Przy pracy nad koncertem, zadziwiło mnie bogactwo suit wchodzących w skład tego dzieła - powiedział Tomasz Pokrzywiński. - Mistrzostwo "Banchetto musicale" polega na tym, że widać w nim elementy nowego stylu. To nie jest typowa muzyka użytkowa - dodał.

W nagraniu audycji posłuchamy również o innych utworach, które znalazły się w programie katowickiego koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej oraz o pułapkach, jakie czekają na wykonawców muzyki instrumentalnej XVII wieku.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Martyna Pastuszka i Tomasz Pokrzywiński (członkowie {oh!} Orkiestry Historycznej)

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 20.21

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/jsz

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Christie: szczególnym uczuciem darzę ludzki głos

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 12:00
- Kocham muzykę baroku za emocje, ukryte w niej przesłania, jej formę i instrumenty – powiedział założyciel i legendarny szef zespołu Les Arts Florissants, który wystąpił w Wielką Sobotę podczas festiwalu Actus Humanus Resurrectio.
rozwiń zwiń