Su-Han Yang: liczy się tworzenie, nagrody to dodatek

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 12:00
– Sam fakt przebrnięcia przez te trzy etapy wzbogaciły mnie o coś bezcennego - doświadczenie. Złota batuta, pieniądze... to wszystko jest drugoplanowe – mówił zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Audio
  • Su-Han Yang: liczy się tworzenie, nagrody to dodatek (Filharmonia Dwójki)
  • Su-Han Yang zwycięzcą Konkursu Dyrygentów im. Fitelberga. Werdykt jury (Dwójka)
Su-Han Yang z Tajwanu, zdobywca I nagrody Konkursu im. Fitelberga i Złotej Batuty
Su-Han Yang z Tajwanu, zdobywca I nagrody Konkursu im. Fitelberga i Złotej BatutyFoto: Tomasz Griessgraber/materiały prasowe

– Tym, co na zawsze zabiorę stąd ze sobą i czym będę się później dzielił z ludźmi, jest wspaniała polska muzyka, którą miałem okazję dyrygować – powiedział Su-Han Yang. – Najbardziej cenię sobie Szymanowskiego. Jego dzieła są przepiękne, bardzo emocjonalne i zarazem niasamowicie złożone. Nie mogę wprost uwierzyć, że miałem okazję pracować nad tak wspaniałymi dziełami w ich ojczyźnie i to w dodatku z najlepszej możliwej pozycji, czyli scenicznego podestu, skąd najlepiej odbiera się muzykę. Spotkanie z polską twórczością muzyczną  to zdecydowanie największa nagroda, jaka spotkała mnie na tym konkursie – dodał.

dyrygent Fitelberg 1200.jpg
Konkurs im. G. Fitelberga. "To promocja polskiej muzyki"

W Dwójce młody artysta opowiadał nie tylko o "krainie czarów Szymanowskiego", lecz także o tym, jak próby z orkiestrą zmieniają niekiedy jego rozumienie dzieła, i tłumaczył dlaczego bez "oddania całego siebie" muzyce nie da się uprawiać zawodu dyrygenta i dlaczego ta praca "oznacza kult nie tylko dziedzictwa kulturowego, ale i całego człowieczeństwa".

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Goście: Su-Han Yang, Bar Avni, Modestas Barkauskas (laureaci X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga), Charles Olivieri Munroe (juror X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga)

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 20.35

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

mc/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po 2. etapie Konkursu Fitelberga. "To był wysoki próg"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 11:30
- Prawdziwym sprawdzianem umiejętności są tu akompaniamenty, szczególnie trudne dla młodych dyrygentów - podkreślał Wojciech Michniewski, podsumowując 2. etap X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
rozwiń zwiń