Bożonarodzeniowe pastorale Charpentiera z Actus Humanus

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 17:48
Zapraszamy na retransmisję koncertu Ensemble Correspondances, który na gdańskim festiwalu Actus Humanus Nativitas wystąpił z bożonarodzeniowymi utworami Marka-Antoine'a Charpentiera.
Sebastien Dauce
Sébastien Daucé Foto: Josep Molina

Ensemble Correspondances fot. Josep Molina 1200.jpg
Bożonarodzeniowy Actus Humanus w Dwójce

"Wielkie stulecie muzyki" – to pierwsze słowa, które widzimy po otwarciu stron internetowych Ensemble Correspondances. Chodzi oczywiście o wiek XVII i (oczywiście!) o muzykę francuską, szczególnie tę religijną. To właśnie dziedzina, w której specjalizuje się przyjmowany owacyjnie w całej Europie francuski zespół wokalno-instrumentalny.

Ensemble Correspondances to jedna z młodszych grup w nurcie wykonawstwa historycznego, jednocześnie zaś jeden z najbardziej cenionych przez krytykę i publiczność zespołów. Ansambl, założony w 2008 roku przez klawesynistę i organistę Sébastiena Daucé'a, w ciągu zaledwie kilku lat działalności narobił sporo zamieszania. O nieprzeciętnym powodzeniu projektu realizowanego przez grupę młodych zapaleńców świadczy częstotliwość publikowania płyt i wyróżnienia, jakie nagrania zdobyły. Osiem albumów (dla Zig-Zag Territoires i Harmonii Mundi) i kilkanaście najważniejszych nagród fonograficznych w ciągu zaledwie siedmiu lat! Do tego patronat francuskiego ministerstwa kultury i rezydencja w Théâtre de Caen.

Na starannie ułożony program gdańskiego koncertu zatytułowany À la venue de Noël złożyły się dzieła Charpentiera: Wielkie antyfony ‘O’ przeznaczone na ostatni tydzień adwentu, wykonywane przed i po Magnificat w Nieszporach, a także canticum In nativitatem Domini nostri Jesu Christi oraz Pastorale sur la Naissance de Notre Seigneur Jésus-Christ. Dwa ostatnie dzieła to muzyczne opowieści o odwiedzających betlejemską stajenkę pasterzach. Utwory powstawały zarówno dla mecenaski Charpentiera, Marie de Lorraine, jak i dla paryskich jezuitów. Dźwiękowy świat tych kompozycji jest wyjątkowo różnorodny, często łączy przeciwieństwa: wyrafinowanie z prostą, dramatyzm z taneczną lekkością, styl teatralny i epicki, ekspresyjny i zdystansowany, brzmienie majestatyczne i kameralne…


Program:

À la venue de Noël 

Marc-Antoine Charpentier Grandes antiennes 'O' de l'Avent, In Nativitatem D.N.J.C. Canticum, Pastorale sur la naissance de Notre Seigneur Jésus-Christ

Ensemble Correspondances, dyr. Sébastien Daucé

(Gdańsk, Centrum św. Jana, 16.12.2017)

***

Na "Filharmonię Dwójki" w niedzielę (24.12) w godz. 19.00-21.15 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

materiały prasowe/bch/mc

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna Actus Humanus

Czytaj także

Tomasz Konieczny. Z młodzieżą po "Złoto Renu"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:30
– To zespół ludzi wprawdzie młodych, ale o niezwykłym potencjale. Jestem z nich bardzo dumny – mówił wybitny śpiewak o uczestnikach Akademii Operowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yan Pascal Tortelier: rodzice wybrali mi instrument

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 10:11
- Byli wirtuozami wiolonczeli, a że chcieli też stworzyć muzyczną rodzinę, postanowili, że każdy będzie grał na innym instrumencie, tak żebyśmy wspólnie mogli wykonywać muzykę kameralną - wspominał w Dwójce znakomity francuski skrzypek i dryrygent.
rozwiń zwiń