Antonio Meneses otwiera Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 15:37
Zapraszamy na transmisję z Filharmonii Narodowej, gdzie odbędzie się koncert inaugurujący XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Gwiazdą wieczoru będzie brazylijski wiolonczelista.
Audio
  • Andrzej Sułek o XI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
Antonio Meneses
Antonio MenesesFoto: Clive Barda/http://www.antoniomeneses.com

wiolonczelowy2018_663.jpg
XI Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Jak opowiadał w "Poranku Dwójki" Andrzej Sułek, poniedziałkowa inauguracja będzie zarazem przedstawieniem jednego z jurorów Konkursu (Antonio Meneses, partia wiolonczelowa), jak i jego wcześniejszych laureatów (Kenji Nakagi, laureat z 2005, i Zuzanna Sosnowska, 2015). W programie, podkreślał dziennikarz Dwójki, same przeboje. – Spodziewamy się mistrzowskich wykonań... 

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jest pierwszym i jak dotąd jedynym konkursem w Polsce, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje z wiolonczelą autorstwa Witolda Lutosławskiego. Historia Konkursu sięga 1997 roku, a jego celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania się przed wybitnymi, polskimi i zagranicznymi wiolonczelistami i pedagogami, porównanie sztuki wykonawczej z muzykami z całego świata, przygotowanie uczestników do udziału w największych konkursach wiolonczelowych na świecie oraz promocja muzyki polskiej, w szczególności Witolda Lutosławskiego.


Lutosławski_pap_1200.jpg
"Lutosławski już za życia był klasykiem"

Zobacz więcej>>>

Program:

Witold Lutosławski Mała suita na orkiestrę kameralną; Józef Haydn Koncert wiolonczelowy D-dur; Piotr Czajkowski Wariacje na temat rokoko na wiolonczelę i orkiestrę; David Popper Requiem-Adagio na trzy wiolonczele (w wersji z towarzyszeniem orkiestry)


lutosławski_663x364.jpg
Strona specjalna Polskiego Radia poświęcona Witoldowi Lutosławskiemu

Wyk. Antonio Meneses, Kenji Nakagi, Zuzanna Sosnowska – wiolonczele, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś

W przerwie koncertu posłuchamy rozmowy z Zuzanną Sosnowską oraz jurorami – Andrzejem Bauerem i Marcinem Zdunikiem.

***

Na "Filharmonię Dwójki" w poniedziałek (29.01) w godz. 19.00-21.30 zaprasza Andrzej Sułek.

mz/bch


Czytaj także

"Lutosławski nawet krótkie utwory pisał z pietyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:35
– Ten krótki utwór jest arcydziełem, pokazującym jego kunszt, a także muzyczne poczucie humoru i zmysł okazjonalny – mówił dyrygent Jacek Kaspszyk o kompozycji "Fanfare for Los Angeles Philharmonic" Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Lutosławski w jazzowych interpretacjach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 13:32
W audycji nie zabrakło takich pozycji jak "Bukoliki" kwartetu High Definition czy "Lutosławski Returned" tria Klima/Wyleżoł/Kowalewski.
rozwiń zwiń