Clare Hammond: nie mam talentu do komponowania

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:10
- Przez kilka lat uczyłam się pisania muzyki w trakcie studiów, ale muszę przyznać, że moje kompozycje były mało interesujące – powiedziała brytyjska pianistka, która 1 marca wystąpiła w Filharmonii Narodowej z okazji 208. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Audio
  • Rozmowa z Clare Hammond i Nelsonem Goernerem (Filharmonia Dwójki)
Clare Hammond
Clare HammondFoto: http://clarehammond.com/fot. Julie Kim

- Do pracy kompozytora potrzeba mieć określone umiejętności i predyspozycje, a ja nimi po prostu nie dysponuję. Udało mi się ułożyć ostatnio kadencję do jednego z koncertów Josefa Myslivečka i jestem z tego bardzo zadowolona, ale na tym poprzestanę. Wiem, że jako muzyk potrafiłabym napisać utwór, ale żeby stworzyć dzieło o określonej głębi i treści, potrzeba dużo pracy - dodała Clare Hammond, która opowiadała również o twórczości Andrzeja Panufnika.

- Tym, co zawsze interesowało mnie w Panufniku, to fakt, jak w jego twórczości odbijały się czasy, w których działał. To, że pracował w Wielkiej Brytanii, dla mnie jako osoby zza granicy stworzyło świetną okazję do poznania polskiego dziedzictwa muzycznego. Szczególnie upodobałam sobie 12 miniatur jego autorstwa, a to właśnie ze względu na wspomniane już kontrasty: ładunek energii i wirtuozerii, przeplatany chwilami specyficznego napięcia – podkreśliła Clare Hammond.

W nagraniu audycji posłuchamy również rozmowy z argentyńskim pianistą Nelsonem Goernerem.

***

Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Goście: Clare Hammond, Nelson Goerner (pianiści)

Data emisji: 1.03.2018

Godzina emisji: 18.40

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/jp

Czytaj także

John Butt: miłość u Purcella jest jasna i błyszcząca

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 09:00
- Purcell stawia na formę obrazów, pojedynczych przedstawień miłości pełnej zauroczenia - o XVII-wiecznej kompozycji "Królowa wróżek" opowiadał w Dwójce brytyjski dyrygent John Butt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Jakowicz: utwór Karłowicza to momentami taka symfonia koncertująca

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:31
- W "Koncercie skrzypcowym A-dur" Mieczysława Karłowicza niesamowity i przepiękny jest dialog grupy dętej ze szkrzypcami - mówił w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
rozwiń zwiń