Połączone siły Możdżera i Minkowskiego. Koncert pod specjalnym napięciem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:58
 - To był świetlisty koncert, na który czekaliśmy,  zderzenie osobowości Marca Minkowskiego, Leszka Możdżera i orkiestry - mówił o wydarzeniu ze stycznia 2009 roku Janusz Marynowski dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Audio
  • Rozmowa z Januszem Marynowskim dyrektorem Orkiestry Sinfonia Varsovia (Filharmonia Dwójki)
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Orkiestra Sinfonia Varsovia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Repertuar, w którym pole do interpretacji mieliby tak odlegli stylami muzycy jak Leszek Możdżer i maestro Marc Minkowski stanowił poważne wyzwanie. - Zastanawialiśmy się, co możemy zaproponować słuchaczom w sali Filharmonii Narodowej. Może program amerykański? - wspominał dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. - Nie za bardzo byłem w stanie wyobrazić sobie Marca Minkowskiego, jako specjalistę od wykonawstwa muzyki dawnej, w "Błękitnej Rapsodii", ale szybko stwierdziliśmy, że właśnie Leszek Możdżer to naprawdę genialny interpretator Gershwina.

W programie koncertu znalazły się: Leonard Bernstein Kandyd - uwertura do operetki, Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story, George Gershwin Błękitna rapsodia, Amerykanin w Paryżu; John Adams Fearfull symetries - muzyka baletowa.

Minkowski1200.jpg
Pasja Janowa według Marca Minkowskiego

Od 1997 roku dyrektorem muzycznym, a od lipca 2003 roku dyrektorem artystycznym Sinfonii Varsovii był Krzysztof Penderecki. Twórca, którego kompozycje są stale obecne w repertuarze orkiestry. - Już nie ma z nami naszego szefa od miesiąca i nie możemy z tym faktem się pogodzić - przyznał Janusz Marynowski. - Zagraliśmy razem mnóstwo koncertów, nagraliśmy kilkanaście płyt i cały czas muzyka Krzysztofa Pendereckiego z nami jest.

Tegoroczne, 36. urodziny Sinfonii Varsovii miały upłynąć pod znakiem muzycznych spotkań z wybitnymi artystami. Najpierw planowany był uroczysty koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, gdzie muzycy orkiestry mieli wystąpić z Jamesem Carterem, światowej sławy saksofonistą jazzowym pod dyrekcją serbskiego dyrygenta Aleksandara Markovicia. Epidemia przerwała przygotowania. - Ta sytuacja zastała nas na cztery dni przed naszym urodzinowym koncertem. Mieliśmy grać w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, jak co roku. - opowiadał dyrektor Sinfonii. - Orkiestra przyszła na pierwsze próby sekcyjne i już w przerwie pierwszej próby dostaliśmy informację, że minister kultury i dziedzictwa narodowego wstrzymuje działalność instytucji kultury i niestety musiałem próbę odwołać. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadząca:  Klaudia Baranowska

Gość: Janusz Marynowski (dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia)

Data emisji: 30.04.2020

Czytaj także

Klasycznie, jazzowo i festiwalowo

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 17:10
Marek Zwyrzykowski przypomni kilka koncertów, podczas których muzycy jazzowi poszukiwali nowych interpretacji arcydzieł literatury muzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugi rejs Transatlantyka. Rusza Festiwal Filmu i Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2012 11:50
Osiem dni seansów filmowych, koncerty, spotkania i warsztaty z aktorami i kompozytorami w Poznaniu.
rozwiń zwiń