85. urodziny Dwójki - uroczysty koncert Leonory Armellini i Alexandra Gadjieva

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 21:00
Leonora Armellini oraz Alexander Gadjiev – laureaci XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wystąpili w niedzielę, 9 stycznia, podczas uroczystego koncertu inaugurującego obchody 85-lecia Programu 2 Polskiego Radia. Wirtuozom fortepianu towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. 
Michał Klauza, Leonora Armellini oraz Alexander Gadjiev
Michał Klauza, Leonora Armellini oraz Alexander Gadjiev Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Program

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op.21 oraz Koncert Fortepianowy e-moll op.11;

wyk: Alexander Gadjiev, Leonora Armellini, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza

***

Program 2 Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 1 marca 1937 roku. W tym roku przypadają więc 85. urodziny stacji, która obchodzić je będzie bardzo uroczyście, a do wspólnego świętowania zaprosi wszystkich słuchaczy. W najbliższych tygodniach można spodziewać się więc wielu projektów muzycznych i wydawniczych, których kulminacją będzie cykl koncertów zaplanowanych na 1 marca br.

Inauguracją tych wydarzeń będzie uroczysty koncert w najbliższą niedzielę 9 stycznia. Tego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zaprezentują się: włosko-słoweński pianista Alexander Gadjiev – laureat II Nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego oraz Włoszka Leonora Armellini, która zajęła V miejsce. Wirtuozom fortepianu towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją jej dyrektora artystycznego Michała Klauzy. 

Czytaj także:

Zobacz zapowiedź

***

Na transmisję koncertu zaprosiliśmy w niedzielę (9.01) w godz. 19.00-21.00.


Czytaj także

Marc Laforêt: Rubinstein przywodzi na myśl Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 21:43
- Koncert odbywał się w osobliwym kontekście. Polska nie była wtedy wolnym krajem, to się widziało i czuło. Fakt ten miał istotne znaczenie dla wszystkiego, co się wtedy działo w sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Z tych wszystkich powodów, wspomnienia z Warszawy z 1985 roku mają dla mnie wyjątkową wartość - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Marc Laforêt, laureat II nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander Gadijev: jestem gotów, by Chopin pozostał ze mną do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 21:50
- Udział w Konkursie Chopinowskim był dla mnie platformą do przekazania słuchaczom mojego głosu. Gdy uważam, że coś jest istotne, chcę się tym dzielić z jak największą liczbą osób. Chcę znaleźć tych, którzy myślą podobnie i pomogą mi szerzyć mój przekaz - opowiadał w Dwójce Alexander Gadijev, jeden z laureatów II nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń