REKLAMA

65. Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: poziom warsztatów jest wyższy niż 20 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 14:39
- Uczestników warsztatów coraz częściej cechują dwie rzeczy. Po pierwsze tego chcą, a po drugie wiedzą o wiele więcej o muzyce współczesnej. Zaczynają interesować się nią już wcześniej, obcowanie z nią staje się coraz bardziej oczywiste. Zaczynamy więc na nieco innym poziomie niż przed dziewiętnastoma, dwudziestoma laty - mówił w radiowej Dwójce Rüdiger Bohn, niemiecki dyrygent i pedagog.
Rdiger Bohn
Rüdiger BohnFoto: Mat. pras./Susanne Diesner

Stały bywalec Warszawskiej Jesieni

Rüdiger Bohn po raz kolejny przyjechał na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", by poprowadzić warsztaty dla młodych muzyków. W poniedziałek (19.09) prowadzona przez niego orkiestra European Workshop for Contemporary Music wystąpiła w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

W programie koncertu znalazły się utwory Aleksandry Gryky, Sary Nemtsov, Alvina Singletona i Iannisa Xenakisa. - Staramy się zawsze o jak najwięcej kontrastów, tak by młodzi muzycy mogli poznać jak najwięcej twarzy muzyki współczesnej. Co roku chcemy też, żeby w centralnym punkcie programu znalazła się kanoniczna kompozycja muzyki nowej. W tym roku jest to Jalons Iannisa Xenakisa. To ostatni utwór na dużą orkiestrę, który napisał. Czerpie też w nim w dużej mierze z muzyki elektronicznej. Wymaga on od wykonawcy szczególnej wyobraźni dotyczącej dźwięku - tłumaczył dyrygent.

Mistrz i młodzi adepci

W przerwie wieczoru wysłuchaliśmy również rozmów z trzema uczestniczkami prowadzonych przez Rüdigera Bohna warsztatów: skrzypaczką Kornelią Radziszewską, pianistką Leną Michajłów oraz grającą na oboju Margaritą Souka-Simon.


Posłuchaj
17:02 Filharmonia Dwójki przerwa 19.09.2022.mp3 Rozmowa z Rüdigerem Bohnem oraz uczestniczkami European Workshop for Contemporary Music (Filharmonia Dwójki) 

***

W programie 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" znalazło się 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, blisko 20 formacji kameralnych i wreszcie – po dwóch latach pandemii – powrót pełnej symfoniki. Podczas dziewięciu festiwalowych dni (16-24 września) zostaną zaprezentowane utwory 67 kompozytorów, w tym 28 twórców polskich lub mających związek z Polską.

Hasło tegorocznego wydarzenia to "Połączenia". Działamy zespołowo, jednoczymy siły wykonawcze, programowe i organizacyjne. Połączenia budują – na przekór inżynierii społecznych podziałów. Jesteśmy z Ukrainą i jej artystami. Prezentujemy muzykę nieobojętną na zmagania z przynoszonymi zarówno przez wielkie procesy, jak i przez codzienność trudami życia i samotnością - przekonują organizatorzy.

Współorganizatorem 65. Warszawskiej Jesieni jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Przygotował: Michał Dębski

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 20.20

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

Warszawska Jesień 2022. "Dajemy mówić kompozytorom i zespołom własnym głosem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 11:53
- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:00
- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
rozwiń zwiń