Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 16:35
- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
La Compagnia del Madrigale
La Compagnia del MadrigaleFoto: mat.prasowe/Giorgio Vergnano

Ta sama epoka, dwa różne światy

W Wielki Czwartek na festiwalu Actus Humanus "Resurrectio" w Gdańsku Giuseppe Maletto wraz z La Compagnia del Madrigale wykonali utwory Tomása Luisa de Victorii oraz Claudia Monteverdiego.

- Kompozytorzy ci reprezentują dwa odległe światy. Ich utwory wybrane na dzisiejszy koncert pochodzą jednak z tego samego okresu, wydane zostały niemal jednocześnie. Tymczasem styl, duchowość, język muzyczny obydwu kompozytorów zdecydowanie więcej dzieli niż łączy. Victoria pisał niemal wyłącznie muzykę religijną, Monteverdiego interesowała natomiast przede wszystkim twórczość świecka, dramatyczna – madrygały i opera, a jeśli już podejmował tematykę religijną, nadawał jej często kształt dramatyczny, wręcz teatralny, bardzo włoski w istocie - tłumaczył gość Dwójki.

Wymiar mistyczny i ziemski

A jak jego zdaniem wypada zestawienie dwóch głównych dzieł programu – "Requiem" Tomasa Victorii i "Pianto della Madonna" ("Lament Madonny") Monteverdiego? - Można powiedzieć, że "Requiem" Victorii to świat transcendentny, mistyczny, duchowy, natomiast "Lament Madonny" Monteverdiego eksponuje ludzki wymiar cierpienia. Dramat matki stojącej pod krzyżem przy umierającym synu ukazany jest w jak najbardziej ludzkim wymiarze - przekonywał Giuseppe Maletto.


Posłuchaj
03:33 Filharmonia Dwójki maletto 6.04.2023.mp3 Giuseppe Maletto, kierownik zespołu La Compagnia del Madrigale, o programie koncertu festiwalu Actus Humanus "Resurrectio" (Filharmonia Dwójki) 

Pięć dni Wielkiego Tygodnia, dziesięć koncertów, największe światowe gwiazdy wykonawstwa historycznego i przodujący w tej dziedzinie artyści polscy. W kwietniu 2023 roku po raz piąty w historii festiwalu Actus Humanus odbędzie się jego edycja wiosenna. Ta odsłona imprezy zapowiada się jako wyjątkowa kontynuacja poprzednich.

Nadrzędną ideą tego wydarzenia jest prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk światowej muzyki renesansu i baroku. Wiosenna koncepcja Actus Humanus opiera się na ukazaniu utworów organicznie związanych z okresem Wielkiej Nocy, wykonywanych przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej. Nasza publiczność lubi przewidywalność tego festiwalu. Przyjeżdżając na pięć dni do Gdańska na dziesięć znakomitych koncertów czołowych wykonawców, dostaje się to, co najlepsze w świecie muzyki dawnej - mówił w "Poranku Dwójki dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz

Festiwal Actus Humanus "Resurrectio" 2023 odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Giuseppe Maletto (kierownik zespołu La Compagnia del Madrigale)

Data emisji: 6.04.2023

Godzina emisji: 20.40

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

pg

Czytaj także

Rinaldo Alessandrini i 40 lat pracy nad Monteverdim

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 22:00
- Wszystko to było wówczas nowe, modernistyczne - zarówno poezja Tassa, jak i jej muzyczne opracowania Monteverdiego - tak śpiewak Rinaldo Alessandrini mówił o utworach, których ostatnio można było posłuchać w Gdańsku podczas największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Berkowicz: Festiwal Actus Humanus to muzyka dawna w najlepszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 10:00
- Nasza publiczność lubi przewidywalność tego festiwalu. Przyjeżdżając na pięć dni do Gdańska na dziesięć znakomitych koncertów czołowych wykonawców, dostaje się to, co najlepsze w świecie muzyki dawnej - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - Resurrectio.
rozwiń zwiń