Marin Alsop: praca z NOSPR świetnie się układa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 21:30
- Czuję, że orkiestra docenia moją obecność, publiczność żywo reaguje, mamy wspaniałe możliwości pojawiania się na radiowej antenie - mówiła w Dwójce Marin Alsop, dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W piątek (9.02) maestra poprowadziła koncert pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.
Marin Alsop objęła stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR wraz z początkiem sezonu artystycznego 20232024
Marin Alsop objęła stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR wraz z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024Foto: GIAN EHRENZELLER/PAP/EPA
  • Marin Alsop objęła stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR wraz z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024.
  • W piątek (9.02) stanęła na czele katowickich symfoników podczas koncertu pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w radiowej Dwójce.
  • O wykonanym repertuarze, wrażeniach z dotychczasowej pracy z orkiestrą i swoich zamierzeniach opowiedziała w rozmowie z Łucją Siedlik.

Marin Alsop bywała wcześniej w Katowicach w charakterze gościa, ale już od kilku miesięcy jej związki z NOSPR są zdecydowanie bliższe.

Na dobre i na złe, czyli Marin Alsop i NOSPR

- Kiedy przyjmuje się funkcję dyrektorską i podejmuje zarządzania instytucją, różnica jest zawsze odczuwalna. To zupełnie inna odpowiedzialność – trochę jak w związku. Można spotykać się z kimś od czasu do czasu, zakładając, że to relacja bez zobowiązań albo owo zobowiązanie wobec drugiej osoby podjąć i wówczas sytuacja diametralnie się zmienia. Ja postanowiłam związać się z orkiestrą i zakładam, że moim obowiązkiem jest praca nad kwestiami fundamentalnymi, takimi jak brzmienie, precyzja rytmiczna czy intonacja, ale i zadbanie o to, by muzycy czuli się maksymalnie zmotywowani i zainspirowani - tłumaczyła Amerykanka.

Wykorzystać atuty i rozwinąć potencjał

Filozofia jej pracy jest taka, że w orkiestrze niekoniecznie trzeba coś zmieniać, a raczej oprzeć się na jej atutach i uzupełnić te elementy, które można rozwinąć.  

- Niezależnie od tego, czy pracujemy nad symfonią Brahmsa, kompozycjami Schumanna czy Straussa, chciałabym, by muzycy potrafili wnikać w indywidualne brzmieniowe światy kompozytorów i tym samym pozwalać słuchaczom doświadczać ich różnorodności. Chciałabym, by nie było tak, że słuchamy NOSPR, a raczej świetnej orkiestry brahmsowskiej czy straussowskiej, a to wymaga różnych sposobów wydobycia dźwięku i osiągania różnorodnych jakości brzmieniowych - przekonywała Marin Alsop.


Czytaj także:

Z Katowic do radiowego eteru

W piątek (9.02) dyrygowała ona koncertem pt. "Latynosi i herosi", podczas którego NOSPR towarzyszyła pianistka Gabriela Montero. Wenezuelka wystąpiła zresztą z podwójnej roli, gdyż w programie znalazł się m.in. skomponowany przez nią I Koncert fortepianowy "Latynoski". Publiczność w Katowicach i przed radioodbiornikami usłyszała ponadto Allegro de Voiron na orkiestrę Michała Spisaka oraz Poemat symfoniczny "Życie bohatera" Richarda Straussa.

- Pierwsza część koncertu to przede wszystkim wirtuozeria i rytm. Utwór Spisaka jest rodzajem zabawowej, kapryśnej wariacji na temat marsza – wymaga wielkiej sprawności i poczucia silnego, wewnętrznego pulsu, który nadaje kompozycji spójny rytm. Koncert "Latynoski" Gabrieli oparty jest na muzyce kraju jej pochodzenia, trzeba się w nim mierzyć z częstymi zmianami nastrojów, gatunków, ale jednocześnie zachowywać klarowność i przejrzystość. Strauss natomiast to absolutnie przeciwległy biegun świata – trochę jakby zamiast wpłynąć do basenu, zapuściło się nagle w głębiny oceanu - opowiadała obrazowo Marin Alsop.

Marin Alsop / Nowa Dyrektor Artystyczna i I Dyrygentka NOSPR/ NOSPR official

Posłuchaj
08:41 Filharmonia Dwójki alsop 9.02.2024.mp3 Marin Alsop o programie koncertu "Latynosi i herosi", wrażeniach z dotychczasowej pracy z NOSPR i swoich zamierzeniach (Filharmonia Dwójki) 

Łucja Siedlik rozmawiała także z drugą bohaterką katowickiego koncertu - pianistką i kompozytorką Gabrielą Montero.

Posłuchaj
10:41 Filharmonia Dwójki montero 9.02.2024.mp3 Gabriela Montero o swoim I Koncercie fortepianowym "Latynoskim" (Filharmonia Dwójki) 

***

Rozmawiała: Łucja Siedlik

Gość: Marin Alsop (dyrektor artystyczna i I dyrygentka NOSPR)

Data emisji: 9.02.2024

Godz. emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/mg

Czytaj także

Monumentalne organy w siedzibie NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:00
- To niezwykła przygoda z salą koncertową, która przy każdym koncercie przekształca się w miejsce zupełnie niepowtarzalne, w którym spotykają się muzycy i melomani. Teraz mamy jeszcze jeden pretekst, żeby tu bywać, bo odtąd również organiści będą tu wykonywać niezwykłe, fascynujące, emocjonujące utwory - mówił o nowych organach w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach architekt Tomasz Konior.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marin Alsop nową dyrektor artystyczną i I dyrygentką NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 15:16
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach ogłasza, iż wraz z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko dyrektor artystycznej i I dyrygentki NOSPR obejmie Marin Alsop. Kluczowe dla kadencji Alsop będą bliska współpraca z dyrektor naczelną i programową instytucji, Ewą Bogusz-Moore, w zakresie kształtowania repertuaru orkiestry oraz dalsze wzmacnianie jej krajowej i międzynarodowej renomy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster podsumowuje współpracę z NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 20:00
Amerykański dyrygent pochodzenia rumuńskiego Lawrence Foster przez ostatnie cztery sezony kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncertem, który odbył się w Katowicach 23 czerwca, gość Dwójki zwieńczył tę współpracę. Spotkaliśmy się jeszcze podczas prób i odbyliśmy długą rozmowę, w której nie zabrakło podsumowań.
rozwiń zwiń