Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 11:11
- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Marin Alsop podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Marin Alsop podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w KatowicachFoto: G. Mart i M. Saltarski/NOSPR
  • Amerykanka obejmie stanowisko wraz z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024.
  • Początkowo Marin Alsop miała być skrzypaczką. O dyrygowaniu po raz pierwszy pomyślała w wieku 9 lat.
  • W ostatnich dniach dyrygentka prowadziła NOSPR podczas wydarzeń związanych z II Konkursem Szymanowskiego w Katowicach.

Marin Alsop swoją edukację muzyczną zaczęła od skrzypiec. Mniej więcej w wieku 9 lat po raz pierwszy pomyślała o dyrygenturze. W szkole te plany spotkały się z chłodnym przyjęciem. Co innego w domu.

- Obydwoje moi rodzice byli muzykami klasycznymi. Byli bardzo wspierający. W zasadzie popierali wszystkie moje pomysły, jeśli tylko dotyczyły one bycia muzykiem; a w każdym razie niczemu się nie sprzeciwiali. Ale gdybym miała zostać matematyczką, to już byłby problem - stwierdziła amerykańska dyrygentka.

Cały dźwiękowy świat zamiast jednej linii melodycznej

Dziś Marin Alsop absolutnie nie żałuje, że występuje z batutą w ręce, a nie ze skrzypcami. - Dyrygowanie było dla mnie dużo bardziej interesujące, bo chodzi w nim o aspekt architektoniczny, o odpowiedzialność za całokształt wykonania, o tworzenie dźwiękowego świata. To nie to granie jednej linii melodycznej. Fascynowała mnie ta idea - wyznała.

Jednocześnie  nowa dyrektor artystyczna przyznaje, że dyrygowanie to trudne zajęcie. - Po pierwsze, nie ma się własnego instrumentu – no chyba że zbierzesz 40 znajomych, którzy będą codziennie przychodzić do ciebie do domu, aby z tobą ćwiczyć. Zatem bycie dyrygentem, generalnie, jest związane ze sporym wysiłkiem, wymaga dużej zdolności organizacyjnych i umiejętności przekonywania, trzeba umieć namawiać ludzi do różnych rzeczy - wyznała.

Urodzona przywódczyni Marin Alsop

Z drugiej strony zdolności organizacyjne, gen przywódcy późniejsza maestra wykazywała od najmłodszych lat. - Mimo, że przez całą młodość nie byłam zbyt uzdolniona sportowo, to jednak zawsze byłam kapitanem drużyny, bo lubiłam organizować ludzi. Myślę, że przywództwo jest częścią dyrygowania i tym, co mi się naprawdę spodobało - podkreślała Marin Alsop.


Posłuchaj
59:06 2023_09_24 10_00_14_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Marin Alsop, nową dyrektor artystyczną i I dyrygentką NOSPR (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Amerykańska dyrygentka obejmie stanowisko wraz z początkiem sezonu artystycznego 2023/2024Po raz pierwszy Marin Alsop dyrygowała NOSPR w lutym 2021 roku i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których znaczna część odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii.

Owocem współpracy NOSPR i Alsop były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Zaangażowanie do współpracy przy tym przedsięwzięciu dwóch stypendystek Taki Alsop Conducting Fellowship zaowocowało żywą wymianą doświadczeń między młodymi dyrygentami, a same kursy dla wielu z nich okazały się doskonałą platformą rozwoju kariery. Podczas wizyty w Katowicach w marcu br. Alsop wzięła również udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy. Poprowadzili oni wówczas zespół złożony m.in. z muzyków Akademii NOSPR, wykonując utwór Agaty Zubel.

Marin Alsop już dyryguje NOSPR

W nadchodzącym sezonie, który oficjalnie rozpozcznie się 13 października, Marin Alsop zadyryguje szeregiem koncertów symfonicznych NOSPR i operą "Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego, która zostanie przez artystów zarejestrowana. W ostatnich dnia maestra prowadziła także katowicką orkiestrę podczas finałowych wydarzenń II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Marin Alsop (nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach)

Data emisji: 24.09.2023

Godz. emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Marzena Diakun: w komunikacji z orkiestrą ważna jest szczerość

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:10
- Myślę, że trzeba być zakochanym w muzykach, w pełni się im oddać. I jeśli to jest prawdziwe, to zadziała w pracy - mówiła w Dwójce Marzena Diakun, jedna z najbardziej utalentowanych dyrygentek młodego pokolenia, świeżo nominowana dyrektor artystyczna i główna dyrygentka Orqueste de la Comunidad de Madrid.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monumentalne organy w siedzibie NOSPR w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:00
- To niezwykła przygoda z salą koncertową, która przy każdym koncercie przekształca się w miejsce zupełnie niepowtarzalne, w którym spotykają się muzycy i melomani. Teraz mamy jeszcze jeden pretekst, żeby tu bywać, bo odtąd również organiści będą tu wykonywać niezwykłe, fascynujące, emocjonujące utwory - mówił o nowych organach w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach architekt Tomasz Konior.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster podsumowuje współpracę z NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 20:00
Amerykański dyrygent pochodzenia rumuńskiego Lawrence Foster przez ostatnie cztery sezony kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncertem, który odbył się w Katowicach 23 czerwca, gość Dwójki zwieńczył tę współpracę. Spotkaliśmy się jeszcze podczas prób i odbyliśmy długą rozmowę, w której nie zabrakło podsumowań.
rozwiń zwiń