Lawrence Foster podsumowuje współpracę z NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 20:00
Amerykański dyrygent pochodzenia rumuńskiego Lawrence Foster przez ostatnie cztery sezony kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncertem, który odbył się w Katowicach 23 czerwca, gość Dwójki zwieńczył tę współpracę. Spotkaliśmy się jeszcze podczas prób i odbyliśmy długą rozmowę, w której nie zabrakło podsumowań.
Lawrence Foster
Lawrence FosterFoto: Soeren Stache/PAP/DPA
  • Lawrence Foster kierował NOSPR od 2019 roku.
  • 23 czerwca br. poprowadził koncertowe wykonanie opery Verdiego "Falstaff".
  • Było to jego pożegnanie - jako dyrektora artystycznego i I dyrygenta - z orkiestrą i publicznością.

Słynie z porywających, pełnych ekspresji interpretacji utworów o zróżnicowanym charakterze, prezentowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Jest pasjonatem twórczości George'a Enescu.

Lawrence Foster - dyrygent międzynarodowy

Oprócz koncertów z udziałem NOSPR jego plany artystyczne obfitują w szereg projektów z czołowymi orkiestrami na całym świecie. Współpracował m.in. z Konzerthausorchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre symphonique de Montréal, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Filarmonica Arturo Toscanini oraz z orkiestrami Filharmonii Czeskiej i Helsińskiej.

Poprowadził szereg spektakli na deskach teatrów operowych o międzynarodowej renomie, wśród których można wymienić m.in. Troilusa i Kresydę W. Waltona w Royal Opera House (rejestracja dla wytwórni EMI), premierową inscenizację Lulu A. Berga w Houston Grand Opera, a także wykonania Edypa G. Enescu w Deutsche Oper Berlin (rejestracja dla wytwórni EMI) i Otella G. Verdiego (inauguracja nowo otwartej Opery w Los Angeles).

Współpraca z wytwórnią Pentatone

Po dziesięciu latach owocnej współpracy z Gulbenkian Orchestra na stanowisku dyrektora artystycznego i I dyrygenta otrzymał tytuł honorowy Conductor Laureate. Z orkiestrą tą odbył szereg tournée, a ich wspólny dorobek fonograficzny obejmuje nagrania dla wytwórni Pentatone, m.in. bardzo wysoko ocenione przez krytykę rejestracje "Otella" G. Verdiego oraz utworów skrzypcowych M. Brucha, E. Chaussona i E.W. Korngolda z Arabellą Steinbacher.

Oprócz nagrań zrealizowanych z Gulbenkian Orchestra wiele innych jego albumów zarejestrowanych dla wytwórni Pentatone zostało entuzjastycznie przyjętych przez krytykę, wśród nich wczesne symfonie F. Schuberta z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Kopenhaskiej, "Baron cygański" i "Zemsta nietoperza" J. Straussa z NDR Radiophilharmonie oraz Koncerty podwójne B. Martinů.

Rumuńskie korzenie

Pełnił funkcję dyrektora muzycznego Orquestra Simfònica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Houston Symphony, Orchestre de Chambre de Lausanne, Opéra Orchestre National Montpellier Occitanie i Aspen Music Festival and School.

Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego. W latach 1998-2001 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego im. George'a Enescu. W 2003 r. został uhonorowany nagrodą prezydenta Rumunii za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju.

[źródło: NOSPR]

Posłuchaj
29:35 Dwójka OWZK 11.07.2023.mp3 Lawrence Foster podsumowuje współpracę z NOSPR (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Karol Furtak

Gość: Lawrence Foster (dyrygent)

Data emisji: 11.07.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 21:45
- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster: partytura "Falstaffa" obnaża orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 15:54
- Tak naprawdę wybrałem "Falstaffa" niedługo po tym, jak objąłem swoje stanowisko w NOSPR. Starałem się patrzeć możliwie jak najdalej w przyszłość i wiedziałem, że chcę zakończyć tę współpracę koncertowym wykonaniem opery - mówił w Dwójce Lawrence Foster, który w piątek (23.06) po raz ostatni poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w roli dyrektora artystycznego i I dyrygenta.
rozwiń zwiń