Premiera Pendereckiego po 45. latach!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:35
Pierwsze polskie wykonanie "Uwertury pittsburskiej" otworzy 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Zapraszamy do wysłuchania transmisji.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Akumiszcza/Wikimedia Commons

Napisany w 1967 roku utwór Krzysztofa Pendereckiego to popis sekcji dętej, stąd jest to dzieło wymagające, ale i chętnie grywane. W Polsce jednak nikt się dotąd wykonania Uwertury pittsburskiej nie podjął – aż do dziś, gdy w szranki z trudnościami partytury staną muzycy Filharmonii Narodowej. Usłyszymy wiele rzadko stosowanych instrumentów, takich jak oboje basowe.

Jak pisze Mauricio Kagel, ideą Listu " było przełożenie autentycznego, już istniejącego listu na język czysto muzyczny. Już od samego początku jasne było, że ma być to list miłosny. Szukając odpowiedniego materiału, przyjąłem założenie, że utwór nie będzie miał nic wspólnego ze słowami listu, lecz stanie się raczej muzycznym przełożeniem ludzkich wrażeń i uniesień, że odtworzy przekaz przy pomocy środków niewerbalnych."

Transmisję z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej poprowadzi Joanna Grotkowska.

Program

Krzysztof Penderecki Uwertura pittsburska

Rozalie Hirs Roseherte

Kryštof Mařatka Zverohra

Mauricio Kagel Ein Brief

Jonathan Harvey Speakings

Wyk. Elena Vassilieva – sopran, Lilianna Zalesińska – mezzosopran, Gilbert Nouno, Arshia Cont – projekt muzyki komputerowej IRCAM, Marcin Wolniewicz – reżyseria dźwięku, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Pascal Rophé – dyrygent

21 września (piątek), godz. 19.30

Czytaj także

Krzysztof Penderecki rozważa współpracę z Björk!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 15:00
- Wydaje mi się, że ona ma piękny i ciekawy głos, z którym można wiele zrobić. Jeśli się zgodzi, dojdzie do takiego koncertu. Ja bym tego bardzo chciał - powiedział Krzysztof Penderecki w rozmowie z dziennikarzami na terenie Open'er Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: myślałem, że Greenwood ma afro

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 16:00
Występ wybitnego polskiego kompozytora z gitarzystą Radiohead, przeszedł do open’erowej legendy jako koncert we mgle. O współpracy z Brytyjczykiem, polski mistrz muzyki współczesnej opowiedział Kamilowi Jasieńskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perceval, Pendereccy i wakacyjna wyprawa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 20:02
Tak oto – powoli zamykamy lato 2012 w MBK. Dziś – przedstawiamy efekty naszych wyjazdów na festiwale: SZEKSPIROWSKI oraz TRANSATLANTYK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne eksperymenty podczas Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 10:31
W piątek w stolicy rozpocznie się jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie.
rozwiń zwiń