Zaginiony Motezuma Vivaldiego – słuchaj teraz

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 20:00
W dzisiejszy wieczór zapraszamy na pierwszą w tym roku transmisję koncertu z cyklu Opera Rara. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego zabrzmi "Motezuma" Antonia Vivaldiego.
Ugo Guagliardo
Ugo GuagliardoFoto: Ribaltaluce Studio/KBF

"Motezuma" Antonia Vivaldiego to opera w trzech aktach. Utwór został oparty na libretcie Girolama Giustiego, a prapremiera miała miejsce w weneckim Teatro Sant’Angelo w 1733 roku. Bohaterami akcji są: Motezuma (bas-baryton), jego żona Mitrena (kontralt), jego córka Teutile (sopran), Fernardo – generał armii hiszpańskiej (kastrat), jego brat Ramiro (mezzosopran) oraz Asprano – generał meksykański (kastrat).

>> Programu Drugiego posłuchasz na moje.polskieradio.pl/Dwojka

Do 2002 roku partytura uważana była za zaginioną. Odnalazła się w archiwum Sing-Akademie zu Berlin zrabowanego i wywiezionego podczas II wojny światowej przez Armię Sowiecką. Współczesnego prawykonania koncertowego niekompletnej partytury dokonał w 2005 roku Federico Maria Sardelli, a premiera fonograficzna - dokonana przez Alana Curtisa - miała miejsce w 2006 roku, ze zrekonstruowanymi fragmentami przez Alessandra Ciccoliniego. Modo Antiquo, wraz z Federico Marią Sardellim przywiozą do Krakowa oryginalnie zachowaną wersję utworu. Koncert będzie polską premierą dzieła.

"Filharmonia Dwójki" - Opera Rara – transmisja z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Obsada:
Motezuma:       Ugo Guagliardo
Mitrena:       Delphine Galou
Asprano:       Roberta Invernizzi
Fernando:       David Hansen
Ramiro:       Eugenia Burgoyne
Teutile:       Silvia Vajente

17 stycznia (czwartek), godz. 20.00

Czytaj także

"Dar z nieba"! Odnaleziono rękopis Vivaldiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 17:13
W 1714 roku ta opera była przebojem w Wenecji; później została zapomniana. Eksperci nazywają jej odkrycie "sensacją w świecie opery barokowej" - pisze "Guardian".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślub się nie odbył. Opera została. Posłuchajcie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 11:31
"Tito Manlio" to opera skomponowana dla uczczenia zaślubin władcy Mantui. I choć z małżenstwa nic nie wyszło, to dzieło Vivaldiego odniosło natychmiastowy i trwały sukces. W czwartkowy wieczór zapraszamy na transmisję polskiego prawykonania tego dzieła z Krakowa!
rozwiń zwiń