Tomasz Konieczny: Gershwin zawsze do mnie bardzo przemawiał

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:08
- Gershwin żył bardzo krótko, a szkoda, bo kiedy się słucha jego opery to ma się wrażenie, że mamy do czynienia z kolejnym Puccinim - mówił Tomasz Konieczny o operze "Porgy and Bess", która zabrzmiała podczas koncertu uczestników Programu Kształcenia Młodych Talentów w niedzielę 5 stycznia.
Audio
  • Tomasz Konieczny o Akademii Operowej i muzyce George'a Gershwina (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z uczestnikami Akademii Operowej (Filharmonia Dwójki)
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: PR2/Grzegorz Śledź

Koncert "Mistrz i Młode Talenty" jest podsumowaniem mistrzowskiego kursu, prowadzonego w ramach Akademii Operowej przez Ewę Zeuner, Tomasza Koniecznego oraz Whitney'a Readera. Tomasz Konieczny wraz ze swoimi uczniami – uczestnikami Akademii Operowej, z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, wykonał repertuar, nad którym wspólnie pracowali w ramach warsztatów. O dramaturgię i koncepcję artystyczną koncertu zadbał Whitney Reader – amerykański pianista i dyrygent czuwający również nad przygotowaniem zarówno śpiewaków, jak i pianistów Akademii.

Znakomici pedagodzy wprowadzili młodych śpiewaków w niezwykły świat muzyki George'a Gershwina. W repertuarze znalazły się wybrane pieśni kompozytora, a także koncertowe wykonanie opery "Porgy and Bess". Jak zaznaczył Tomasz Konieczny, wybrał do opracowania muzykę Gershwina, ponieważ znajduje się w repertuarze jego ulubionych utworów już od czasów młodości, kiedy nie myślał jeszcze o tym, by zostać śpiewakiem operowym. - To jest takie marzenie dorosłego śpiewaka, żeby powrócić do tych fantazji z młodości - zdradził.

Zobacz: Tomasz i Łukasz Konieczni. Bracia śpiewacy>>>

Tomasz Konieczny podkreślił, że warsztatom towarzyszyła niezwykła atmosfera, w której nie czuło się rywalizacji. - Staram się z młodymi kolegami być dość bezpośrednio i nie traktować ich jak uczniów. W tym zawodzie zawsze istnieje taka hierarchia i ja też mam swoich mistrzów, a ta metoda poszukiwania kolegów, od których można się czegoś nauczyć, to sposób na całe życie zawodowe - mówił.

Tomasz Konieczny opowiadał również m.in. o planach na przygotowanie całego recitalu pieśni George'a Gershwina, a także wspominał premierę "Halki" w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

W przerwie koncertu wysłuchaliśmy też z rozmowy Anny Skulskiej z uczestnikami Programu Kształcenia Młodych Talentów.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Tomasz Konieczny

Data emisji: 5.01.2020

Godzina emisji: 13:45

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

Czytaj także

"Crazy for you". Gershwin nie tylko w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 13:45
Bohaterem audycji "Ten Cały Musical" był wybitny amerykański kompozytor George Gershwin. W związku z tym zawitał do nas gość specjalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najlepsza improwizacja życia". 8 godzin z Gershwinem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:34
W 80. rocznicę śmierci George'a Gershwina przypominamy kilka Dwójkowych audycji poświęconych temu wybitnemu amerykańskiemu pianiście i kompozytorowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Możdżer łączy jazz z barokiem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:40
25 listopada będzie dla Leszka Możdżera dniem szczególnym. Tego dnia odbedą się dwie ważne dla niego premiery - płyty i opery.
rozwiń zwiń