Nicholas Angelich: trzeba grać to, co się kocha

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 15:00
- Chopin był jednym z moich ulubionych kompozytorów, kiedy zaczynałem grać na fortepianie. Oczywiście, dla każdego pianisty i każdego muzyka, każdego, kto kocha muzykę, jego twórczość jest czymś wyjątkowym i niezwykłym - to słowa Nicholasa Angelicha z rozmowy z Różą Światczyńską w 2013 roku. Pianista zmarł 18 kwietnia 2022 roku w wieku 51 lat.
Nicholas Angelich
Nicholas AngelichFoto: Mat. pras./Jean Francois Leclercq - Erato
  • Nicholas Angelich (1970–2022) był wybitnym amerykańskim pianistą, specjalizującym się w repertuarze klasycznym i romantycznym.
  • Muzyk był gościem m.in. na festiwalu "Chopin i jego Europa".
  • Zmarł 18 kwietnia 2022 roku w wieku 51 lat.

13-letni student

Urodzony w USA, w wieku 7 lat po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą, a mając lat 13, został studentem Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Laureat licznych konkursów pianistycznych, wyróżniany za wybitne nagrania, koncertował z orkiestrami zaliczanymi do światowej czołówki, pod batutą takich dyrygentów, jak Kurt Masur (z Filharmonikami Nowojorskimi), Vladimir Jurowski (z Rosyjską Orkiestrą Narodową), Marc Minkowski (z Narodową Orkiestrą Francji), Paavo Järvi, Jesus Lopez-Cobos, Yannick Nezet-Sequin (z Europejską Orkiestrą Kameralną), Charles Dutoit (z Orkiestrą Szwajcarii Włoskiej), Daniel Hading i Sir Roger Norrington.

Europejskie pochodzenie i amerykański styl życia

W rozmowie z Różą Światczyńską artysta mówił o swym pochodzeniu. - Nazwisko pochodzi z Czarnogóry, choć mój ojciec urodził się w Belgradzie i był w połowie Serbem. Mama pochodzi z Rosji, ale jej ojciec był Rumunem ormiańskiego pochodzenia. Matka była Słowaczką, więc to całkiem niezła mieszanka. Rodzice przyjechali do Stanów w 1965 r. i spędzili tam wiele lat. Spodobał im się amerykański styl życia, pozostali jednak bardzo związani z Europą - powiedział.


Posłuchaj
24:35 2022_05_02 20_10_52_PR2_Filharmonia_Dwojki.mp3 Nicholas Angelich: trzeba grać to, co się kocha (Filharmonia Dwójki)

 

Brahms przemawia do każdego

Pianista opowiedział także o tym, jak ważna jest dla niego twórczość Brahmsa. - Jego osobowość jest tak złożona. Jest w jego muzyce zarówno powaga, jak i mądrość. Ale nie chodzi tylko o to, że miał niesamowite wyczucie konstrukcji muzycznej i budowania formy, co jest samo w sobie absolutnie niezwykłe. To, co udało mu się z tym zrobić, jest po prostu niezwykłe. Był zdolny komponować różne dzieła, czując, że to może przemówić do każdego. Uważam, że czasem nawet bardzo młodzi ludzie mogą mieć głębokie zrozumienie dla jego muzyki. To nie kwestia tego, czy jesteś młody, czy stary. Trzeba jedynie spróbować, a Rubinstein i wielu innych, mających długie kariery, zawsze dojrzewało z wiekiem - mówił Nicholas Angelich.

Chopin ważny dla pianisty i muzyka

Pianista opowiedział także o roli muzyki Chopina w jego życiu. - W młodości o wiele bardziej ciągnęło mnie do Chopina niż na przykład do Beethovena, Mozarta czy innych kompozytorów. Z wiekiem jako muzycy zmieniamy się i zgłębiamy nowe rzeczy. Po jakimś czasie stwierdziłem, że gram jednak więcej utworów innych kompozytorów. Ale niezwykle ważne jest, aby wracać do spraw, które bardzo kochasz. Zacząłem więc na nowo grać pewne utwory Chopina i włączać je do występów. Myślę, że praca nad Chopinem, nawet jeśli nie gram go na koncercie, jest czymś dla mnie bardzo ważnym jako pianisty i muzyka - stwierdził Nicholas Angelich.

Czytaj też:

Recitale na całym świecie

Z recitalami występował w najważniejszych salach, m.in. w Paryżu, Londynie, Amsterdamie, Brukseli, Rzymie i Tokio. Był regularnym gościem festiwalu w Verbier, wielokrotnie występował też podczas festiwali Progetto Martha Argerich w Lugano; dwukrotnie koncertował na festiwalu "Chopin i jego Europa". Wysoko ceniony kameralista, współpracował z takimi artystami, jak: Martha Argerich, Yo-Yo Ma, Gautier i Renaud Capuçonowie, Maxim Vengerov i Joshua Bell, a także kwartetami: Modigliani i Ebène.

W repertuarze klasyka i muzyka XX wieku

Repertuar Nicholasa Angelicha koncentrował się wokół literatury klasycznej i romantycznej, choć artysta chętnie sięgał także po utwory kompozytorów XX wieku - zarówno Rachmaninowa, Prokofiewa, Szostakowicza, Bartóka czy Ravela, jak i Messiaena, Stockhausena, Pierre’a Bouleza czy Pierre’a Henry’ego, który zadedykował mu swój Koncert na fortepian bez orkiestry.

Dyskografia artysty obejmuje recital z utworami Rachmaninowa dla Harmonii Mundi, cykl Brahmsowski dla Erato: tria z Renaud i Gautierem Capuçonami (nagrodzone Preis der deutschen Schallplattenkritik) i sonaty na skrzypce i fortepian z Renaud Capuçonem (Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique), jak również recital Beethovenowski z Akiko Suwanai dla firmy Decca.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Nicholas Angelich (pianista) 

Data emisji: 2.05.2022

Godzina emisji: 20.10

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki". Rozmowa została nagrana podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

Warszawa, 29.08.2013.

mo


Czytaj także

Bruce Liu w wywiadzie dla Dwójki: przeżywam bardzo szczególny czas

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 17:00
- Mam wiele różnych spraw na głowie. Muszę nauczyc się tak wielu nowych rzeczy, także w wymiarze biznesowym. Po miesiącu koncertów będę musiał zabrać się wreszcie do samej muzyki, ale to dopiero po powrocie do domu - mówił w Dwójce Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruth Slenczynska: chcę żyć po swojemu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 20:00
- Nie chciałam tak ciężko pracować. Granie zajmowało mi cały czas, każdą godzinę dnia, osiem czy dziewięć godzin dziennie siedzenia i ćwiczenia. Nie tak wyobrażałam sobie spędzanie życia. Chciałam być normalną dziewczyną z college’u. Chciałam chodzić do szkoły, uczyć się innych rzeczy, na wypadek gdybym nie była dość dobra - mówiła na antenie Dwójki wybitna pianistka Ruth Slenczynska.
rozwiń zwiń