Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia. Iwona Sobotka: w muzyce Straussa przebija jego głęboka samoświadomość

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 20:00
- Ta cała głębia rozumienia świata, rozumienia siebie wychodzi w każdym z utworów Straussa. Jednocześnie ta ogromna przestrzeń… Biorąc pod uwagę, że pod koniec swojego życia mieszkał niedaleko Garmisch-Partenkirchen i miał niesamowity widok na góry, wiadomo już dlaczego - mówiła w Dwójce śpiewaczka Iwona Sobotka, solistka koncertu, który w sobotę (23.09) zainaugurował nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Iwona Sobotka podczas koncertu inaugurującego sezon 202324 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
Iwona Sobotka podczas koncertu inaugurującego sezon 2023/24 Orkiestry Polskiego Radia w WarszawieFoto: Krzysztof Świeżak/PR
  • Koniec lata/początek jesieni to tradycyjnie czas inauguracji nowego sezonu artystycznego rozmaitych instytucji kultury.
  • Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie na powitanie po wakacyjnej przerwie przygotowała wyjątkowy koncert.
  • W Studiu im. Witolda Lutosławskiego zabrzmiały dzieła Richarda Straussa i Gustava Mahlera, a muzykom orkiestry towarzyszyła Iwona Sobotka (sopran).

Na początek inauguracyjnego koncertu artyści wykonali Cztery ostatnie pieśni na sopran i orkiestrę Richarda Straussa. To utwór napisany przez kompozytora pod koniec życia, ukończony na rok przed jego śmiercią.

- Żyjemy w kulturze, która zrobiła ze śmierci w pewnym sensie traumę. Tymczasem tak naprawdę jest to porządek życia, coś się kiedyś zaczyna i się kończy. Podobają mi się takie perspektywy myślenia, ta świadomość oddzielenia ciała od duszy - tłumaczyła Iwona Sobotka.

Requiem Straussa

Utwór Straussa śpiewaczka nazywa rodzajem requiem. - Słychać tu tę starość, że on już przeżył swoje, zrozumiał wiele w swoim życiu i czuje, że to jest tak naprawdę dobry moment na to, co przychodzi - przekonywała.

Zdaniem Iwony Sobotki Richard Strauss pod wieloma względami wyprzedzał swoje czasy. - W stylu, w rozumieniu kolorystycznym instrumentów przeskoczył ówczesny świat muzyczny. Także świadomościowo i duchowo lepiej zrozumiał istotę ludzkiego istnienia. I te Pieśni pomimo, że są o śmierci są tak poetyckie, on naprawdę rysuje te wszystkie emocje, odzwierciedla to wszystko w kolorach orkiestry. Stąd ta muzyka jest tak skomplikowana - podkreślała solistka koncertu.

Ponownie z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie

W drugiej części wieczoru znakomita sopranistka dołączyła do muzyków Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie w czwartej części IV Symfonii G-dur Mahlera.

Posłuchaj
10:17 Filharmonia Dwójki sobotka 23.09.2023.mp3 Iwona Sobotka o "Czterech ostatnich pieśniach na sopran i orkiestrę" Richarda Straussa (Filharmonia Dwójki)

 

W czasie przerwy w sobotnim koncercie (23.09) wysłuchaliśmy także rozmowy Jakuba Kukli z Michałem Klauzą, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Posłuchaj
07:47 Filharmonia Dwójki klauza 23.09.2023.mp3 Michał Klauza o koncercie inaugurującym nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (Filharmonia Dwójki) 

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Iwona Sobotka (śpiewaczka)

Data emisji: 23.09.2023

Godz. emisji: 19.30

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

Michał Klauza: to bogaty i ciekawy sezon Orkiestry Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 11:00
- Ostatnio nie potrafię zachować higieny pracy, o którą dbałem wcześniej. Obecnie czas się tak zagęścił, że jednego dnia jest koncert, a już zaraz zaczynam próby do następnego - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Klauza: wybraliśmy program, który jest wizytówką muzyków orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 19:46
- Dobór programu jest taki, by dać nam wszystkim szansę rozpoczęcia tego sezonu w jak największym, a właściwie pełnym składzie etatowym - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W sobotę, 23 września OPRW zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń